Suriyeli Çocuklara 4 Milyon Kitap

22 Aralık 2016 Perşembe
Suriyeli Çocuklara 4 Milyon Kitap

Suriyeli çocukların eğitiminde kullanılacak 4 milyon kitabın basımı ve dağıtımı için önemli bir protokol imzalandı. Katar Raf Kurumu mali destek verecek, Türkiye Diyanet Vakfı basacak;  Milli Eğitim Bakanlığı’nın da dağıtımıyla suriyeli öğrenciler yeni kitaplarına kavuşacak.

İmzalar Atıldı, Suriyeli Öğrenciler İçin 4 Milyon Adet Kitap Basımına Karar Verildi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan suriyeli çocukların en önemli ihtiyaçlarından biri eğitimde kullanılacak kitaplar. Bu konuda katar insani yardım kuruluşu Raf ile Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği yaptı. Kitaplar için gereken 8 milyon liralık mali destek Katar’dan geldi.

Bu adım, geçici eğitim merkezlerinde eğitim gören ancak kitap bulmakta zorlanan 324 bin suriyeli çocuk için atıldı. Türkiye Diyanet Vakfı’nın basacağı kitapları suriyeli çocuklara milli eğitim bakanlığı ulaştıracak.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın sınır bölgesindeki insani yardım çalışmaları da sürüyor. Pişirilen 10 bin kişilik yemek ile 95 bin ekmek Azez’de dağıtılıyor. En önemli ve son çalışma alanı ise insanlık vicdanının yaralandığı Halep’e yönelik.