TBMM’de Yemin Töreni Tamamlandı

9 Temmuz 2018 Pazartesi

Tarihinin en fazla milletvekili sayısına sahip olan TBMM’de yemin töreni tam 10,5 saat sürdü.600 milletvekili yemin ederek göreve başladı. 27. dönem yasama faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte TBMM’nin gündemi de bu hafta oldukça yoğun olacak. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın TBMM Genel Kurul’da yemin ederek göreve başlayacak. Perşembe günü de TBMM başkanlık seçimi yapılacak.

600 milletvekili and içerek göreve başladı

600 milletvekili and içerek göreve başladı. TBMM Genel kurulu'ndaki yemin töreni tam 10,5 saat sürdü. 27. yasama döneminin ilk oturumunu TBMM geçici başkanı Durmuş Yılmaz başlatmış, açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı. Tarihinin en fazla sayıda milletvekiline sahip mecliste yemin töreni uzun saatler sürdü. Yemin törenini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sonuna kadar takip etti. Vekillerin tamamı yemin ederek göreve başladı. Böylece 27. Dönem 1. Yasama yılı çalışmalarına başlamış oldu.

Milletvekillerinin yemin töreninin ardından sıra cumhurbaşkanının yemin törenine geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni için toplanacak. Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlamasının ardından TBMM bu defa başkanlık seçimine hazırlanacak. Başkanlık seçimi 12 Temmuz perşembe günü saat 14.00'de yapılacak. TBMM Başkanlığı için gösterilecek adayların isimleri çarşamba gecesine kadar TBMM Geçici Başkanlık Divanı'na bildirilecek. AK Parti meclis başkanı adayının son başbakan Binali Yıldırım olduğunu açıklamıştı.

TBMM İçtüzüğüne göre, başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştirilecek. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise üç yıl olacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilecek.

Bu hafta, meclis başkanlık divanı üyelerinin de belirlenmesi bekleniyor. Yasama dönemi faaliyetlerinin yanı sıra meclis’te yıldönümü yaklaşan hain darbe girişimini gelecek nesillere anlatmak ve şehitleri anmak için etkinlikler yapılacak. “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma etkinlikleri çerçevesinde, "millet darbeye dur dedi" sergisi de açılacak.