TDV’nin Farklı Kıtalardaki Cami İnşaatları Hızla Devam Ediyor

24 Temmuz 2015 Cuma

Türkiye Diyanet Vakfı, dünyanın dört bir köşesindeki cami projelerine büyük bir hızla devam ediyor. Orta Asya’dan Amerika’ya, Müslümanların yaşadığı her bölgede tarihi kalıcılığı olan ibadethaneler inşa ediliyor. 

 
Türkiye Diyanet Vakfı, yurt içinde olduğu gibi faaliyet yürüttüğü 68 ülkede de cami inşaatlarına devam ediyor. Ezan sesini dalga dalga yaymak isteyen vakıf, bugüne kadar ülkemizde 3 bin 421, 25 ülkede ise 100’ün üzerinde cami ve eğitim binasının yapımına imza attı.
Son dönemde yapımı tamamlanarak ibadete açılan yapılardan biri de Kazakistan Ahmet Yesevi Camii. Türkistan şehrinde inşa edilen ve Asya’nın mavi incisi olarak nitelendirilen caminin açılışını geçtiğimiz Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirmişti.
Büyük İslam alimi Ahmet Yesevi’nin kabrinin yanında, 12 milyon dolarlık bütçeyle inşa ettirilen cami 3000 kişi kapasiteli. Cami, aynı zamanda sosyal hayatın şekilleneceği bir külliyeye de sahip.
 
Amerika Birleşik Devletleri'nin Başkenti Washington'a yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan Maryland eyaletinde inşaatı devam eden Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi de Ramazan ayında bölgedeki Müslümanlara hizmet verdi. Mahyaların asıldığı, teravih namazının kılındığı, Kadir gecesinin ve bayramın idrak edildiği cami, Amerika’daki Müslümanlar için pek çok ilki gerçekleştirdi. İnşaatı büyük oranda tamamlanan merkezin açılışının Eylül ayında yapılması planlanıyor.
 
Türkiye Diyanet Vakfının halen 9 ülkede cami inşaatı, 7 ülkede ise 16 caminin yer tahsis ve projelendirme işlemleri devam ediyor. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te inşa edilen cami de bunlar biri. Ankara Kocatepe Camii’nin bir benzeri fakat daha büyüğü olarak planlanan caminin yüzde 80’i tamamlandı.
 
Türkiye Diyanet Vakfının Arnavutluk Tiran’da Müslümanların 100 yıllık hayalini gerçekleştirmek üzere inşa ettireceği namazgah camiinin temeli de atıldı. Mayıs ayındaki temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Namazgah camii, yapımı tamamlandığında Balkanların en büyük camisi olma özelliğini taşıyacak.