Tecvit Çalıştayı Sona Erdi

10 Kasım 2015 Salı

Türkiye'nin seçkin kıraat alimleri ve tecvit müellifleri Kastamonu’da biraraya geldi; 4 gün boyunca müzakereler yapıldı, tebliğler sunuldu. Bu arada, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz da Kastamonu’da din görevlilerine hitap etti; mesleki anlamda yenilenmenin önemine dikkat çekti… 

Kastamonu’daki Çalıştay Kıraat Alimleri ve Tecvit Müelliflerini Buluşturdu

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığının Kastamonu’da düzenlediği tecvit çalıştayı tamamlandı. Türkiye'nin seçkin kıraat alimleri ve tecvit müellifleri, 4 günlük çalıştayda müzakereler yaptı; tebliğler sundu. Kur’an-ı Kerim’in okunuşunda yapılan yaygın hataların giderilmesi ve tecvitte bütünlük sağlanması için öneriler masaya yatırıldı.

İleride bu konuda gerçekleştirilebilecek uluslararası bir toplantının da ön hazırlığını yaptıklarını söyleyen, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin çalıştayı değerlendirdi;

"Akademisyenlerimizle, eğitim merkezlerinden gelen hocalarımızla,  bu alanda özel olarak hizmet veren kur'an halkası oluşturmuş hocalarla ve tecvit müellifleriyle çok bereketli, faydalı, çok güzel bir toplantı icra ettik." 

Tecvit Çalıştayında Sunulan Tebliğler Kitaplaştırılacak

"Hafız Osman Şahin sunulan tebliğler gözden geçirildikten sonra kurulun internet sitesinde yayına konulacağını ve ileride kitaplaştırılarak halkın hizmetine sunulacağını dile getirdi."

Prof.Dr. Yılmaz, Din Görevlilerine Seslendi

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da Kastamonu’da din görevlileriyle bir araya geldi. Din görevlilerine hitap eden yılmaz, mesleki anlamda yenilenmenin önemine dikkat çekti. 

"Meslektaşlarımızın ön önemli problemi, mesleğe girince kendimizi salıveriyoruz. Her gün bir öncekinden daha iyi olma özelliğimiz olmuyor bizim maalesef. Bir başlıyoruz mesleğe, başladığımız günden daha geriye düşüyoruz. yeni şartlara uymak üzere kendimizi yenilemek gibi bir derdimiz olmuyor. Halbuki, yenilenmeyen yenilir. bunun için hepimiz okumaya, yeni bilgiler öğrenmeye muhtacız."