Trump’a Tepkiler Sürüyor

22 Aralık 2015 Salı

Amerika başkanlık seçimleri süreci devam ederken seçimlerin Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Donald Trump’ın müslümanlara yönelik sözlerine tepkiler büyüyor. Trump’ın aralık ayı başında, başkanlık seçimi için kampanyası sırasında yaptığıbir konuşmada müslümanların Amerika Birleşik Devletlerine alınmaması çağrısı New York’ta protesto edildi. Irkçı söylemlerin Trump’a başkanlık yarışında puan kaybettirdiği yorumları yapılıyor. 

Müslümanlara Yönelik Irkçı Söylemleri New York’ta Protesto Edildi

2016 başkanlık seçimleri sürecinin devam ettiği amerika birleşik devletleri’nde cumhuriyetçi parti aday adayı donald trump’ın, seçim konuşmalarındaki islam karşıtlığı ve ırkçı söylemleri New York'ta protesto edildi. Trump'ın müslümanlarla ilgili sözleri, başta ABD olmak üzere tüm dünyada da geniş yankı bulmaya devam ediyor. İngiltere'deki ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn, Donald Trump'ın müslüman karşıtı ifadelerine tepki olarak ülkesinin çok kültürlü bir yer olduğunu göstermek amacıyla Trump'ı londra'daki bir camiyi birlikte gezmeye davet etti.

Tepkilerden belki de en serti ise İsrail’in Haaretz Gazetesi yazarı Chemi Shalev'den geldi. Shalev "İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu da seçimlerde arapları hedef alan kışkırtıcı açıklamalarda bulunmuştu. Ancak Cumhuriyetçi Parti'nin küstah milyarderinin hiç freni yok" yorumunda bulundu.

“Müslümanlar Ülkeye Alınmasın” Çağrısı Anketlerde Puan Kaybettiriyor

Trump, önümüzdeki yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde cumhuriyetçi parti adaylığı için yarışan 16 aday adayı için yapılan kamuoyu yoklamalarında temmuz ayına kadar iyi gidiyordu. Ancak anketlere göre trump’ın ülkedeki farklı etnik gruplara ve müslümanlara yönelik ırkçı söylemleri giderek destekçi kaybetmesine neden oluyor.