Tüm Camilerde Şehit Filistinliler Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

15 Mayıs 2018 Salı
Tüm Camilerde Şehit Filistinliler Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

İsrail’in katliamı sonucu şehit olan Filistinliler için tüm camilerde öğle namazında sala okunup gıyabi cenaze namazı kılındı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, şehit Filistinliler için Fatih Camii'nde öğle namazında sala okuyup gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada yaptığı açıklamada, Filistin'de büyük bir acı yaşandığını, masum insanların, gözü dönmüş İsrail devletinin zalim askerleri tarafından şehit edildiğini söyledi.

“İnsan hakları savunucuları ne zaman sesiniz çıkacak?”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İsrail askerlerinin Filistinlileri şehit etmesine sessiz kalınmasına tepki göstererek “İnsan, 'Dünya nerede?' diye sormadan edemiyor. Fransa'da kim tarafından öldürüldüğü bile belli olmayan yaşlı bir kadını, Müslümanlar öldürdü zannıyla bildirgeler yayımlayanlar, neredesiniz? Filistin'de öldürülenler insan değil mi? Müslüman ya da Müslüman olmayan, farklı dinlerde olan devletler, onların yöneticileri neredesiniz? Deniz kenarına vuran bir balinayı kurtarmak için dünyayı ayağa kaldıran insan hakları savunucuları, nerelerdesiniz, ne zaman sesiniz çıkacak?" dedi.

Dünyanın Filistinlilere sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Başkan Erbaş, "Zulme uğrayan ve katledilenin inancına, mezhebine bakılmaz. Onlar insandır. İnsan olduklarından dolayı, herkesin, masumların yanında yer alması gerekiyor. Burada herkese sesleniyorum: İnsanlık vazifemi yerine getirmek için bunu yapıyorum. Yeryüzünde yaşayan herkesin insanlığını hatırlaması için bunu yapıyorum" diye konuştu.

Başkan Erbaş, şehitler için rahmet, yaralılar için şifa dileyerek, “Bu çalışmalarımız, Rabbim, ruhu ölmüş insanlığın, ruhunun dirilişine vesile kılsın. Yeryüzünde değil bir insan, bir hayvanın bile eza ve cefa ile öldürülmesini yasaklayan bir inancımız, dinimiz var. İslam, barışı yeryüzüne yaygınlaştırılmak için gönderilen bir dindir" ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, ısrarla barış istemeye devam edeceklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

"İnadına barış diyeceğiz. İnadına inancına, mezhebine bakmaksızın 'insan' diyeceğiz. İnsanlara zulüm edilmesin diyeceğiz. Masum insanlar ölmesin, öldürülmesin' diyeceğiz. Bu inancımızı ve bu düşüncemizi kıyamete kadar haykırmaya devam edeceğiz."