Türk Halkı Filistin’i Yalnız Bırakmadı

2 Ocak 2018 Salı

ABD'nin Kudüs kışkırtması nedeniyle bir kez daha varoluş mücadelesi veren Filistin’i Türkiye Devleti kadar Türk halkı da yardımlarıyla yalnız bırakmadı. İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin'e, son dört yılda kamu kurumları ve yardım kuruluşları eliyle yaklaşık 324 milyon dolar yardım ulaştırıldı. Türkiye Diyanet Vakfı da, 2013'ten bu yana Filistin halkına yaklaşık 10 milyon dolar yardımda bulundu.

Türkiye Diyanet Vakfı 1995'ten Bu Yana Filistinlilerin Yanında

Yardımlarda "Dünyanın En Cömert Ülkesi" olan Türkiye, İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin'e, son dört yılda kamu kurumları ve yardım kuruluşları eliyle yaklaşık 324 milyon dolar yardım ulaştırdı.Türk Kızılayı, İHH, Sadaka Taşı Derneği gibi kuruluşların yanı sıra bölgede mazlumlara Türk halkının yardım elini ulaştıran en etkili kuruşlardan birisi olan Türkiye Diyanet Vakfı da, 1995'ten bu yana filistinlilerin yaralarını sarıyor. 

2013'ten itibaren filistin'e yaklaşık 243 milyon dolar yardım yapıldı

İnsani yardımlar başta olmak üzere, camilerin yapımı ve restore edilmesi, doğal afet, eğitim, barınma gibi konularda filistinlilere türk halkının yardımlarını ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, 2013'ten bu yana filistin halkına yaklaşık 10 milyon dolar yardımda bulundu. Eğitim, sağlık, gıda, barınma, ilaç ve yakıt gibi çeşitli başlıklarda düzenlenen kampanyalarla türk vatandaşlarının sevgi ve şefkatle doldurduğu yardım kolileri, mazlum ve mağdur insanlara ırk, dil, din ayrımı gözetilmeden ulaştırılıyor.

Son yıllarda başta suriyeli mülteciler olmak üzere yemen, arakan, somali, bangladeş gibi pek çok islam ülkesinde de yaptığı insani yardımlarla anılan Türkiye, İsrail'in işgali altındaki Filistin'e ambargolara rağmen nakdi ve ayni yardımlarını sürdürüyor.

 

Türkiye’den Filistin’e yardım;   

2013 – 69,5 milyon dolar

2014 – 66 milyon dolar

2015 – 30 milyon dolar

2016 – 43,5 milyon dolar

TİKA'nın verilerine göre 2013'te Filistin'e 69,5 milyon dolar, 2014'te 66 milyon dolar, 2015'te 30 milyon dolar, 2016'da ise 43,5 milyon dolar yardım, kamu kurumları eliyle ulaştırıldı. Bazı sivil toplum kuruluşlarının yardımlarının da eklenmesiyle miktarın çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. 

Filistin'in kalkınmasına destek için 10 milyon dolar hibe sağlanacak

Öte yandan Türkiye, fFlistin'in sosyal ve ekonomik kalkınmasına destek vermek ve acil ihtiyaçların karşılanması için hibe sağlıyor. Resmi gazetede yayımlanan karara göre, Türkiye, iç hukuku ve yıllık bütçe ödenekleri çerçevesinde filistin'e 10 milyon dolara kadar hibe sağlayacak.