'Türkiye 6. Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'

21 Mayıs 2018 Pazartesi
'Türkiye 6. Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, 20 - 27 Mayıs arasında İstanbul'da düzenlenen "Türkiye 6. Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması" açılış programı ile başladı.

Fatih Camisi'ndeki açılış programına, 70 ülkeden 125 hafız ile Türkiye, Bangladeş, Fas, Makedonya, Bahreyn, Cezayir ve Irak’tan alimler ile vatandaşlar katıldı.

Program, Fatih Camisi İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, bu yıl 6'ncısı düzenlenen yarışmaya Türkiye’de yoğun bir ilginin olduğunu aktararak, Türk halkının yoğun ilgisi sebebiyle yarışmanın bu yıl da icra edileceğini ifade etti.

Tıraşçı, Hz. Peygamber Efendimizin Kur’an-ı Kerim’i okumayı ve dinlemeyi Müslümanlara sevdirdiğini belirterek şöyle konuştu:

“Ecdadımız Kur’an-ı Kerim’in ezberlenmesi noktasında emsali olmayan büyük çalışmalar yapmış, büyük projelere imza atmış, geçmişte Dar’ül Kurralar ve Dar’ül Huffazlar inşa ederek burada Kur’an-ı Kerim’in gerek kıraat yönüyle gerek tilavet yönüyle mucize olduğunu bir kere daha göstermiştir. İşte bunun bir eseri olarak dünyanın pek çok yerinden hafızımız, Kuran karimiz buraya teşrif etmişler ve bu noktadaki maharetlerini göstermek üzere bir haftalık süre içerisinde sizin huzurlarınıza gelecekler.”

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin ise, yarışmanın 1 hafta boyunca Fatih Camisi'nde yapılacağını söyledi.

Şahin "Önceki yıllarda düzenlenen Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma yarışmasında dereceye giren ve bu yıl düzenlenen yarışmada dereceye girecek meşhur okuyucular ile memleketimizin güzide okuyucularından müteşekkil dört grupla, Türkiye’nin 33 vilayetine bu güzel tilavetleri sunmak üzere Kuran ayı ramazanda 'Kuran Ziyafeti Programı' düzenlenmektedir." ifadesini kullandı.

Hafızlık yarışması hafta boyunca 11.30 ile 16.00 saatleri arasında, Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışması ise aynı günlerde teravih namazından sonra gerçekleştirilecek.