Türkiye’den Telafer’e Yardım

25 Ekim 2018 Perşembe

Türkiye’nin yardım eli mazlum coğrafyalara ulaşmaya devam ediyor. Irak’ta Türkmen kardeşlerimizin ihtiyaçlarına yönelik olarak yardımlar yapıldı. Telafer’de sağlık fakültesi binası Tika tarafından onarıldı. Ayrıca ilçeye 20 elektrik trafosu verildi.

Büyükelçi Fatih Yıldız, Telaferli aşiret liderleri ile de bir araya geldi

Türkiye’nin desteğini sürdürdüğü Iraklı Türkmen kardeşlerimiz için, Ankara’nın eli bu kez Türkmen kenti Telafer’e uzandı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Tika, terör örgütü Deaş'tan kurtarıldıktan sonra zor günler geçiren Irak'ta Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Musul'a bağlı telafer ilçesinde, sağlık fakültesi hemşirelik bölümünü binasını onardı. Okula donanım desteği verdi.

Irak’taki Türkmen kenti Telafer’de tika okul onardı, donattı ve 20 elektrik trafosu hibe edildi

Çalışmaların ardından okulun açılış törenine Türkiye'nin Bağdat büyükelçisi Fatih Yıldız da katıldı. Terör örgütü Deaş, 16 haziran 2014'te Irak'ın en büyük ilçesi telafer'i ele geçirmişti. Irak'taki ortak güçlerin operasyonu sonucu ağustos 2017'de geri alınan ilçede çatışmalar ve terör olaylarından dolayı büyük yıkım meydana gelmişti. Altyapı çökmüştü. Türkiye, Telafer’e 20 elektrik trafosu hibe etti.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız, Musul’a konsolosluk açıldıktan sonra Türkiye’nin bölgeye desteğinin daha aktif şekilde süreceğini söyledi.