Türkiye Diyanet Vakfı Arakan’da

12 Haziran 2018 Salı

Türkiye Diyanet Vakfı, Myanmar ordusu ve fanatik budistlerin zulmüne uğrayan Arakanlı Müslümanlara yardımlarını, Ramazanda da yoğun olarak sürdürüyor. Bölgedeki binlerce ailenin gıda ihtiyacı karşılandı. Arakanlı kardeşlerimizin temiz su, barınak, köprü, ısınma, aydınlatma ve ibadethane ihtiyaçlarına yönelik önemli çalışmalar yapıldı.

Ramazan ayında mazlum arakanlı kardeşlerimize 6200 gıda kolisi dağıtıldı

Vakıf, budistlerin saldırısına uğrayan ve zulme uğrayan Myanmarlı Rohingya Müslümanlarına 2012 yılından beri yardım faaliyetinde bulunuyor. Bu çalışmalar geçtiğimiz ağustos ayında yoğunlaşan saldırılardan bu yana daha da arttırıldı. Birçok yardım faaliyetinde bulunuldu. Onlardan en önemlisi evsiz bir halde yaşam mücedelesi veren arakanlılara yönelikti; "En önemli çalışmalardan birisi barınak inşa projeleri bangladeşin koks pazar bölgesinde bulunan mülteci bölgesinde türk bölgesinde 150 adet bambu evin inşaası tamamlandı. Teslimatı yapıldı. Önümüzdeki günlerde 300 adet bambu evin inşaatına da başlamış olacağız inşallah."

Temiz su, barınma, köprü, gıda ve elektriğe kadar birçok alanda destek verildi

En önemli ihtiyaçlardan biri de gıda ve temel ihtiyaç malzemeleriydi; "Bin adet gıda temel gıda malzemesinin içinde bulunduğu gıda paketinin dağıtımı yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. 1000 hisse adak akika ve şükür kurbanının halkımızdan teslim alınarak emanet alınarak orada dağıtımı gerçekleştirildi. Bunun dışında 4000 adet kıyafet paketi dağıtımı yapıldı. Tabi burdaki bu kıyafetler yerel oradaki yerel halkın giydiği kıyafetler. 6500 adet temizlik paketi dağıtıldı."

Müslümanların ibadethane ihtiyacı giderildi, mesleki eğitim merkezleri kuruldu

Vakıf Arakanlı Müslümanların temizliği ve sağlığını korumalarına yönelik de bir dizi çalışma yaptı; "11 adet tuvalet yapıldı. Burası çok ilginçtir. Bölgede tabii çok ciddi ihtiyaç var imkanlar yetersiz barınma imkanları dolayısıyla tuvalet gibi duşakabin gibi birtakım halkın ihtiyaçlarını müslüman sonuçta o insanlar temizliğe önem veriyoruz müslümanlar olarak bu ihtiyaçları kaldıracak birtakım hizmetler yapıyoruz. 

Coğrafi özelliklerinden dolayı ulaşımın güçlükle sağlandığı bölgeye 4 adet köprü yapıldı. Isınmadan aydınlanmaya, elektrik ihtiyacına kadar birçok ihtiyaç giderildi. Bölgede birçok su kuyusu açıldı. Türkiye Diyanet Vakfı kurduğu eğitim merkezleriyle mazlum halkın meslek edinmelerini de sağladı. Vakıf yıllardır sırf Müslüman oldukları için zulme uğrayan Rohingyalıların ibadethane ihtiyacını da unutmadı.