Türkiye Diyanet Vakfı Olarak 25 Bin Öğrenciye Eğitim Hizmeti Sunuyoruz

8 Ekim 2018 Pazartesi
Türkiye Diyanet Vakfı Olarak 25 Bin Öğrenciye Eğitim Hizmeti Sunuyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Programı’na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, TDV Konferans Salonu’nda yaptığı konuşmada, TDV'nin kuruluşundan itibaren eğitim ve kültür hizmetlerinin öncelikli faaliyet alanı olarak gördüğünü söyledi.

Başkan Erbaş, TDV’in ve Diyanet İşleri Başkanlığının eğitim alanında, Türkiye’de ve yurt dışında başta Milli Eğitim Bakanlığımız ve yükseköğretim kurumlarımız olmak üzere birçok kurum kuruluş ile işbirliği halinde faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın eğitim ve kültür hizmetlerindeki amacını ifade eden Başkan Erbaş, “Maksadımız, ahseni takvim olarak yaratılan insanın, din, can, mal, nesil ve aklının güvende olduğu erdemli bir toplum inşa etmektir.  Çünkü bunlar insanoğlunun temel hak ve özgürlükleridir” dedi.

İnsan ve tabiat ile barışık, sorumluluk sahibi lider bireylerin yetişmesi için gerekli şartları sağlamak için gayret ettiklerine dikkat çeken Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak bilginin; insan, tarih ve coğrafya ile bağı koparılmadan, insanlığın ortak birikimi olarak ele alınması, bir bütün olarak edinilmesi, tahlil edilmesi, yeniden üretilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan bir eğitim anlayışını benimsiyoruz.

Çağımız bilgi çağı, iletişimin ve bilgiye erişimin sınırsız hale geldiği bir çağ. Fakat bununla birlikte bilgi kirliliğinin de had safhada olduğu bir çağ. Bu sebeple, beslendiğimiz gıda misali, bilginin de güvenliğini sağlamayı, nesillere doğru ve sağlıklı bilgi aktarımını bir görev olarak addetmekteyiz.”

Türkiye'de faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarında 7 milyon 611 bin öğrencinin eğitim gördüğünü aktaran Başkan Erbaş, "Vakfımız 29 Mayıs Üniversitesi, İslam Araştırmaları Merkezi, öğrenci yurtları, Uluslararası Burs Programları, Yurt İçi Burs Programları ve yurt dışında desteklediği eğitim kurumları, İzmir Bornova Koleji ve Ana Okulları ile Kadın Aile ve Gençlik Merkezlerinde 25 bin öğrenciye eğitim hizmeti sunmaktadır" diye konuştu.

Başkan Erbaş, TDV'nin geçen yıl 19 yükseköğrenim öğrenci yurt sayısını bu yıl 32'ye çıkardığını aktararak, "4 bin öğrenci yurt kapasitemiz 8 bine çıktı. 5 yıllık hedefimiz, 81 ilimizin tamamında Türkiye Diyanet Vakfının bünyesinde yurt yapmak ve üniversite öğrencilerimizin bu yurtlarda sağlıklı bir şekilde barınmalarını sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

KYK yurtlarında manevi rehberlik hizmeti veriliyor

TDV bünyesinde son 4 yılda 40 ilde açılan 450 öğrenci evinde 3 bin kişinin barındığını belirten Erbaş, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ile yapılan protokol kapsamında 550 din görevlisinin öğrenci yurtlarında manevi rehberlik hizmeti verdiğini kaydetti.

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekildi.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Başkanlığın üst düzey yöneticileri, TDV yetkilileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.