Türkiye’nin Tek Taş Mescidi

25 Nisan 2018 Çarşamba
Türkiye’nin Tek Taş Mescidi

Anadolu’nun kaya içi oyularak yapılan tek taş mescidine gideceğiz şimdi. Karaman’daki  bu mescit ziyaretçilerin ilgi odağı. Tavanı, duvarları, dört bir yanı taş burası Karaman’da kayanın içine oyulmuş bir taş mescit.

Karaman’da kaya içi oyularak yapılan tarihi mescit ziyaretçilerin ilgi odağı

Görüntüler Taşkale köyünden. Geç Roma ve erken Bizans dönemlerinde önemli bir merkez olan Taşkale köyü kayaların oyulmasıyla yapılan tahıl ambarlarıyla dikkat çekiyor. Bu kaya oymaları arasında ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelen bir de Taş Mescit bulunuyor.

Bizans döneminde duvar gibi yükselen kayanın yontulmasıyla yapılan mekan kilise olarak kullanılmış. Müslümanların bölgeye yerleşmesiyle birlikte ise mescite çevrilmiş. Kaya oyularak bir de mihrap yapılmış. Kaya içinde bir mihrap oyulmuş bir mihrap da bulunmaktadır. Burada gelen insanlar çok ilgiyle şaşkınlıkla büyük bir merakla Taşkale köyünü gelip incelerken mesciti de görünce hayranlıklarını gideremiyorlar.

İbadet alanı dört pencereden ışık alan mescitte daha fazla kişinin ibadet yapabilmesi için daha sonra, ahşap asma kat yapılmış. Taş Mescitte 200 kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Bu caminin Türkiye’de başka bir eşi yok.