Türkiye’de Öğretmenlik Yapan Mülteciler

12 Şubat 2016 Cuma

Iraklı ve Suriyeli Öğretmenlerin Bir Bölümü İHL’lerde Arapça Dersi Veriyor

Türkiye ülkelerindeki iç karışıklık ve savaş gibi sebeplerle göç etmek zorunda kalanlara destek olmaya devam ediyor. Bazı sığınmacılar, Türkiye Diyanet Vakfı’nın da desteğiyle imam hatip liselerinde öğretmenlik yapıyor. İşte Türk öğrencilere Arapçayı en iyi şekilde öğretmeye çalışan o öğretmenlerden birinin hikayesi… 

Patlayan bombalar, işgaller ve çatışmalar… Tüm bu zorluklar onları vatanlarından ayrı bıraktı. Suriye ve Irak gibi ülkelerden gelen mülteciler Türkiye’de yeni hayatlar kurmaya başladı.  Çalışma izni alanlardan bir bölümü, Türkiye Diyanet Vakfı’nın da desteğiyle öğretmenlik yapmaya başladı. 
Iraklı Muhammed Avs Abdülhamit yaklaşık 2 yıl önce ülkesindeki iç karışıklıktan dolayı kaçarak Türkiyeye misafir oldu. 1,5 yıldır da Ankara’daki Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrencilere pratik arapça dersi veriyor. Öğretmenlik Muhammed Abdülhamit’in asıl mesleği. Ancak buradaki derslere Türk öğretmenlerle birlikte giriyor.

Arapça, dinini asıl kaynağından öğrenmek isteyen müslümanlar için gerekli bir dil… İmam hatip lisesi okuyan öğrenciler için önemi daha da büyük. Ana dili Arapça olan bir öğretmenin bu dili anlatması ise derslerin verimini artırıyor. Öğrencilerin pratikleşmesi için de derste sürekli Arapça konuşuluyor. Muhammed Abdülhamit başarılı öğrencilerini zaman zaman ödüllendiriyor… öğrenciler de hallerinden çok memnun.

O Türkiye’ye çoktan alıştı; Ancak ülkesinden ayrı kalmanın üzüntüsünü yaşıyor.