Türkiye'ye Dünyadan Destek

14 Ağustos 2018 Salı

ABD’nin Rusya, arkasından İran ve son olarak Türkiye’ye yönelik ekonomik operasyonuna karşı farklı ülkelerden Türkiye’ye destek geliyor. Rusya’nın ardından,  Almanya, İtalya, İran ve Pakistan Türkiye ile dayanışma açıklamaları yaptı. Almanya Başbakanı Merkel, “Avrupa Birliği’ni çevresinde istikrar bozulmamalı. Biz ekonomisi büyüyen istikrarlı bir Türkiye istiyoruz” dedi.

Daha önce İngiltere ve Fransa ile birlikte ABD’nin İran’la ticaret yasağına uymayacağını açıklayan Almanya’dan Türkiye’ye destek açıklamalarına ekonomi bakanı Peter Altmair de katıldı.

İtalya’dan da Ankara’ya destek mesajları geldi. İtalya için de yaşanabilecek bir ekonomik operasyona dikkat çekildi.

ABD’nin hedefindeki bir başka ülke de İran. Tahran yönetimi, Türkiye’nin güçlü ekonomisinin bu krizi aşacağını ifade etti. 

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararını eleştirerek "Türkiye küresel ekonominin motoru ve önemli bir üyesidir. Pakistan halkı ve hükümeti, Türkiye'nin barış ve refah arayışına güçlü desteğini bir kez daha yineler ve bu ortak hedeflere ulaşma yolunda her zamanki gibi yanında olacaktır." açıklamasında bulundu. 

Lübnan'ın başkenti Beyrut ve Sayda şehirlerinde ABD'nin yaptırımlarına karşı Türk lirasına destek kampanyaları başlatıldı. Amacın Türkiye’nin zayıflatılmaya çalışılması olduğu ifade edildi. Başkent Beyrut’ta birçok esnaf, "Hakk’a Destek ve Türk Halkıyla Dayanışma" adı altında Türk lirasıyla alışveriş yapacak müşterilere yüzde 50'ye varan indirim kampanyaları başlattı.