Yaz Kamplarıyla Kardeşlik Köprüleri Kuruluyor

16 Temmuz 2019 Salı

 Bu yıl dördüncüsü düzenlenen proje ile doğu ve batı illerimizde bulunan öğrencilerin kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi amaçlanıyor. Milli birlik ruhunu canlı tutma adına, doğu illerindeki öğrencilerin batıya, batıdaki öğrencilerin de doğuya giderek Türkiye’nin güzelliklerini görmesi sağlanıyor.

 

Proje kapsamında Edirne, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Tekirdağ gibi illerden Van'a gelen 600 öğrenci, düzenlenen etkinliklere katıldı, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. 24 Temmuz'a kadar Van'da kalacak öğrenciler, gezi programları, hobi çalışmaları, okçuluk, Kur'an-ı Kerim okuma faaliyetlerine katılarak hem kentteki arkadaşlarıyla buluşacaklar hem de Van’ın güzelliklerini görecekler.

Projenin önemine dikkat çeken Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, “Birlikte geleceğe nasıl yürünebileceğini gösteriyoruz. Öğrencileri doğudan batıya, batıdan da doğuya götürerek kültürel faaliyetlere katılmalarını sağlıyoruz ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Bu çalışmanın amacı geçmişte Osmanlı'nın o kültür zenginliğini öğrencilerimize aşılamak, bir arada yaşayan toplumlarımızın arasına atılan nifak tohumlarını ortadan kaldırmaktır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak gençlerin yaz tatillerinde daha verimli zaman geçirmelerini sağlamak adına projeler geliştirdiklerini kaydeden Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, “Bizi millet yapan unsurlar, bu topraklarda aynı duygu, sevgi, vatan, millet, bayrak etrafından toplandığımız duygular var. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı ortaklığında yürüttüğümüz projenin sponsorluğunu Türk Hava Yolları yapıyor. Bu bir kardeşlik köprüsü, bir millet olma duygusudur. Bunu beraber yaşıyoruz. Burada din eğitimi, değerler eğitimi, sosyal ve kültürel programlardan spora kadar her alanda etkinlikler yapılıyor. Çocuklarımızın hafızasında muazzam bir Van sevgisi oluştu.” dedi.

"Doğudan batıya, batıdan doğuya" sloganıyla düzenlenen ve 600 erkek, 600 kız olmak üzere toplam bin 200 öğrencinin katıldığı proje kapsamında öğrenciler, 3-24 Temmuz tarihleri arasında İstanbul ve Van'da düzenlenen programlara katılacak.