Yemen'deki İnsani Kriz

26 Aralık 2018 Çarşamba

Yemen’de içler acısı durum sürüyor. Hudeyde şehrinde ilan edilen ateşkes yeni çatışmalarla tehlikeye girdi.  Bu arada Türkiye’nin kardeşlerimize yardım desteği sürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nca düzenlenen “Yemen’e Sessiz Kalma” kampanyasına destek çığ gibi büyüyor. Yemen’deki durum, TDV tarafından Ankara’da düzenlenen bir sempozyumla da ele alındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın “Yemen’e Sessiz Kalma” yardım kampanyası sürüyor.  On binlerce çocuk açlıktan öldü. Milyonlarca insan açlık ve hastalıktan ölümle burun buruna. Milyonlarca kişi göç etmek zorunda kaldı. Son olarak liman kenti Hudeyde’de ateşkes ilan edildi. Hükümet güçleri ile muhalif husiler arasında 18 Aralık’ta ilan edilen ateşkes sürüyor. Birleşmiş Milletler’in uluslararası ateşkes denetleyicileri de Hudeyde'deye konuşlandı.  BM birliklerinin şehre ulaşmasıyla taraflar arasında çatışmalar yaşandı.

Türkiye Diyanet Vakfı’na bağlı Münevverhane öğrenci topluluğu, tarihin en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Yemen’deki acı durumu konu alan bir sempozyum düzenledi. Sempozyuma Türkiye ve yurtdışından uzman, araştırmacılar, gazeteciler ve stk temsilcileri katıldı.

“Yemen’deki Kanlı Çıkmaz” konulu sempozyumda uluslararası güçlerin tepkisinin yetersizliğine işaret edildi. Türkiye’nin Yemen’e olan desteği vurgulandı.

Türkiye Diyanet Vakfı Strateji ve Ar-Ge Müdür Vekili Mikail Çolak ise Yemen’e yönelik yardımlarda son durumu paylaştı.