Yemen'e Sessiz Kalma !

12 Aralık 2018 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı Yemen için yardım kampanyası başlattı

Yemen’de 2015 yılının Mart ayından beri ülkedeki pek çok grup arasında devam eden çatışmalar en çok masum insanları etkiledi. Savaş açlık, yoksulluk ve salgın hastalıklar nedeniyle onbinlerce yemenli yaşamını yitirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’da bu sessiz çığlığa kayıtsız kalmadı. “Yemen’e Sessiz Kalma” sloganıyla bir yardım kampanyası başlatıldı. Harekete geçilmezse Yemen’de 11 milyon insanın ölüme sürükleneceğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, dünyaya seslendi ve özellikle de İslam ülkelerine mesaj gönderdi. “insanlık, vicdan sınavını; İslam dünyası ise kardeşlik sınavını bu kez de Yemen de kaybediyor” dedi. 

İnsanlık vicdan sınavını bu kez de Yemen’de kaybediyor.

İç savaş, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bombardımanları,  açlık, yokluk, kolera salgını… Yemen’de 3 yıldır yaşanan iç savaş ve dış müdahaleler  bu kelimelerle özetleniyor. Yemen kan ağlıyor… bebek-çocuk, hasta-yaşlı yemenli 22 milyon Müslüman, acı bir sona yani ölüme gidiyor.

Ülkedeki savaş ve yoksunluk Yemen’i adeta açık hava hapishanesine dönüştürürken, bu acı tablo karşısında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı harekete geçti. ‘’Yemen’e Sessiz Kalma’’ adı altında yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyanın tanıtımını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı. Yemen’deki içler acısı manzarayı rakamlarla anlattı.

Erbaş: “İnsanlık vicdan, islam dünyası ise kardeşlik sınavını bu kez de yemen de kaybediyor”

"Çoğunluğu El-Hudeyde şehrinde bulunan 1,2 milyon kişi kolera hastalığına yakalanmış durumda. Çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek durumunda kalan 2,6 milyon kişinin öncelikli olarak barınma ihtiyacı bulunuyor." bin 600 okulun kullanılamaz hale geşldiği bölgede acilen barınak giyim battaniye temel gıda mazlemeleri mama içme suyu için su kuyuları çocukların eğitmi gibi konularda desteğe ihtiyaç vardır."

İslam ülkelerinin birçok bölgesinde yaşanan benzer sıkıntılar karşısında Türkiye dışında, dünyanın ciddi bir tepki vermemesi değişmeyen, değiştirilemeyen tabloydu. Başkan Erbaş, “İnsanlık merhamet sınavını Yemen’de de kaybetti” dedi. “vicdan” çağrısı dünyaya, “sitem” vurgusu İslam ülkelerineydi.

Erbaş: Milletimizi insanlığın vicdan yükünü taşıma seferberliğine davet ediyoruz

Başkan Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın başlattığı yardım kampanyasıyla, Yemenli kardeşlerimize verilecek desteğin önemine vurgu yaptı; bugün de yardım faaliyetlerimizi daha kapsamlı hale getirmek ve en ileri düzeye taşımak için Yemen'e sessiz kalma başlığıyla yeni bir kampanya başlatıyoruz. Milletimizi hep beraber daha güçlü şekilde insanlığın vicdan yükünü taşıma seferberliğine davet ediyoruz." Bunun için kardeşlerimize yardım elinei uzatmak isteyen vatandaşlarımız bağış.tdv.org adresinde online bağış yapabilir.

İnternetten on-line, “Yemen” yazıp 5601’e sms’le veya TDV’nin banka hesaplarından bağış yapılabilir

Yardım kampanyasına cep telefonlarından “yemen” yazıp 5601’e kısa mesaj atarak 10 tl bağış yapabilirsiniz. Ayrıca, Türkiye Diyanet Vakfı’nın banka hesap numaraları aracılığıyla Yemen’e yardım eli uzatabilirsiniz..