“Yeni Güne Merhaba”da çocuklarda konuşma bozuklukları ele alındı…

1 Mart 2021 Pazartesi
“Yeni Güne Merhaba”da çocuklarda konuşma bozuklukları ele alındı…

“Yeni Güne Merhaba”da çocuklarda konuşma bozuklukları ele alındı…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Yeni Güne Merhaba” programında “çocuklarda konuşma bozuklukları” konu başlığı ele alındı. 

Dil ve konuşma terapisti Feride Betül Kocaman’ın konuk olduğu programda, “Büyüme sürecindeki bebeklerin hangi yaşlarda konuşmaya başlaması gerekiyor?” “Konuşma sürecinde anne babalara düşen sorumluluklar neler?” gibi sorulara cevap verildi.

Bebeklerin konuşma sürecinde normal olarak konuştuklarının anlaşılabilmesini sağlayan göstergelere dikkat çeken Kocaman, bir bebeğin on sekinci ayına geldiğinde en az elli kelime konuşabilmesi gerektiğini ifade etti. 

Çocuklarda konuşma bozukluklarının yaşanmaması için anne babaların çocuklara konuşmaları için fırsat vermeleri gerektiğini, çocukları dinlemeleri gerektiğini ifade eden Kocaman, konuşma sürecindeki çocuklarda anne babalara düşen sorumlulukları da anlattı.

Konuşmayı öğrenen çocukların, telaffuz ve aksan noktasında vakit geçirdikleri kişilerden etkilendiklerini söyleyen Kocaman,  sözlerine şöyle devam etti:

“Çocuklar, dili duydukları kişilerden öğrenirler. Duydukları ve öğrendikleri kişi çok önem arz eder. Yabancı dil öğrenirken dinlediğimiz dili öğreniyoruz ve onun telaffuzunu taklit ediyoruz. Türkçe’de de çocuklar dinledikleri telaffuzları taklit ediyorlar. Onun için çocuk en çok kiminle zaman geçiriyorsa en çok onun dilini öğrenir. Burada anne babalara tavsiyem, çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmeleridir.”

“Yeni Güne Merhaba” Demet Köseoğlu’nun sunumuyla hafta içi her gün saat 10.00’da Diyanet TV’de…