Yıldırım’a Devlet Şeref Madalyası

14 Temmuz 2018 Cumartesi
Yıldırım’a Devlet Şeref Madalyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parlamenter sistemin son Başbakanı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ise ilk Meclis Başkanı olan Binali Yıldırım’a devlet şeref madalyası, tevdii etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM Başkanı Yıldırım’a Madalya ve Beratını Tevdi Etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM başkanı ve Türkiye Cumhuriyetinin son başbakanı olan Binali Yıldırım'a devlet şeref madalyası taktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binalı Yıldırım’a Meclis Başkanlığı görevinde de başarılar diledi; "Sadece son 16 yılda ülkemize milletvekili, Ulaştırma bakanı, Başbakan olarak hizmet eden Binali bey, inşallah bundan sonra tbmm başkanı olarak çalışmalarına devam edecektir. Gerek bakanlığı gerekse başbakanlığı döneminde sergilediği uzlaşmacı, kuşatıcı ve samimi yaklaşımını meclis başkanlığı sürecinde de devam ettireceğine inanıyorum."

Erdoğan Yıldırım’ın Fetö’nün hain darbe girişimi sırasındaki duruşunu hatırlattı, Fetö’yle mücadeledeki rolüne vurgu yaptı.

"Binali bey, asıl 15 Temmuz gecesinde demokrasiye, milletin iradesine, ülkemizin bağımsızlığına sahip çıkan cesaretiyle milletimizin gönlündeki yerini ayrıca pekiştirmiştir. Binali bey, Fetö başta olmak üzere terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğümüz amansız mücadelenin de en büyük destekçilerindendir. Bu dönemde Türkiye, terör örgütlerine yönelik tarihinin en başarılı operasyonlarını gerçekleştirmiştir. Hükümetimizin dirayetli adımları karşısında Fetö bitme noktasına, Pkk ve uzantıları ise nefes alamaz duruma gelmiştir."

Törende duygusal anlar yaşayan Meclis Başkanı Binali Yıldırım da, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yürürlükten kalkan Başbakanlığın mührünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdim etti; "Bu şeref madalyası benim için çok önemli bir anlam ifade ediyor. Erzincan'ın Refahiye kazasından, Kayı köyünden Bahar hanım ve Topal Dursun'un evladı Binali Yıldırım olarak, böyle bir sorumluluğu sizinle beraber üstlenerek ülkeme ve milletime hizmet yapabildiysem, benim için en büyük mutluluk budur. Şartlar ne olursa olsun sayın cumhurbaşkanım, 40 yıl önce başladığımız bu yolculuk ebediyete kadar devam edecektir."