Diyanet'ten 15 Temmuz Genelgesi

7 Temmuz 2017 Cuma

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde en yoğun etkinlik programlarından birini Diyanet İşleri Başkanlığı yapacak. Darbeyi susturan salalar 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yurdun her yerinde bir kez daha yankılanacak, o gece minarelerin ışıkları da hiç sönmeyecek. Şehitler için 100 bin hatim okunacak, hatimlerin duası 14 Temmuz cuma günü yapılacak. İşte başkanlığın 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak için yapacağı o faaliyetler.

Hain kalkışmanın yıldönümü sala sesleriyle yankılanacak.

Milletin kutlu direnişinde en etkili seslerden olan salalar Türkiye’nin dört bir yanındaki 90 bin camide yine aynı saatte okutulacak…

Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü vesilesiyle Türkiye genelinde "Ezanları susturan darbelerden darbeleri susturan salalara" şiarıyla programlar düzenleyecek.

Etkinliklerin ayrıntıları ise başkanlığın yayınladığı bir genelgede yer aldı.

Genelgeye göre, 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece minarelerin ışıkları hiç sönmeyecek. Saat 00.13’te tıpkı kalkışma sırasında olduğu gibi minarelerden, milletin maneviyatını yükselten sala sesleri yükselecek.

Camilere, "Şehitlerimize rahmet olsun, birliğimiz ve kardeşliğimiz daim olsun" yazılı mahyalar asılacak.

Şehitler için 100 bin hatim kampanyası yapılacak. Okunan hatm-i şerifler, 14 Temmuz cuma günü namaz öncesi Kur’an ziyafetiyle birlikte dualanacak. Ardından da tüm camilerde 15 Temmuz konulu hutbe irad edilecek. Bazı turistik bölgelerde hutbe İngilizce ve Arapçaya çevrilecek.

Başkanlık o gün okunacak duayı da belirledi ve din görevlilerine gönderdi…

"Ya İlahi! 15 Temmuz gecesi hainlere, zalimlere, ihanet şebekelerine karşı milletçe yekvücut olduğumuz gibi bundan sonra da bu birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eyle. Bölünüp parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan bizleri muhafaza eyle. Şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri davalarına sahip çıkacak imanlı, ihlaslı, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip eyle ya rabbi!"

15 Temmuz’un unutulmaması, gelecek nesillerin de o ruhu yaşaması için tüm yaz Kur’an kurslarında "Şehitlerimizi anma özel programı" gerçekleştirilecek. Çocuklara 15 Temmuz gecesi anlatılacak.

Yıldönümü etkinlikleri sadece o günle sınırlı kalmayacak 21 Temmuz’a kadar şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek. Hafta boyunca "15 Temmuz, Din ve Değerlerimiz"

Ahmet Hamdi Akseki Camii sergi salonunda "15 Temmuz özel sergisi" açılacak. "Gazilerin dilinden 15 Temmuz" adlı kitap yayımlanacak ve 15 Temmuz özel belgeseli ve özel kısa filmler izleyiciye sunulacak.

Diyanet TV ve Diyanet Radyo’da, 15 Temmuz dolayısıyla özel yayınlar yapacak, anma törenlerine canlı bağlanacak.