Ege’de Göçmen Gemisi Battı

15 Eylül 2015 Salı

Sığınmacıların umuda yolculuğuna sahne olan Ege Denizi kıyılarına, yine birçok mültecinin cansız bedeni vurdu. Bulmaç adası yakınlarında batan mülteci gemisinde hayatını kaybeden göçmenlerin sayısı 34’e yükseldi. Ege Denizindeki son faciada yaşamını yitirenlerin 25’i ise çocuk…

25’i Çocuk 35 Göçmen Hayatını Kaybetti

Ege Denizinde kaçak göçmenleri taşıyan geminin Yunanistan’ın Bulamaç Adası yakınlarında batması sonucu 34 sığınmacı hayatını kaybetti. Denizde can verenlerden 4’ü bebek, 11’i çocuktu… Kazadan kurtulan sığınmacılar, içinde en az 190 kişinin bulunduğu geminin, motorunun arıza yaptıktan sonra alabora olduğunu aktardı. Resmi makamlar ise, gemideki yolcu sayısının henüz bilinmediğini ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini açıkladı. 

Arama kurtarma çalışmaları şiddetli rüzgardan dolayı zorlukla yürütülürken, şu ana kadar 68 sığınmacının kurtarıldığı, 30 sığınmacınında yüzerek Bulamaç Adası'na çıktığı kaydedildi. İzmir’in Dikili ilçesi açıklarında da yasadışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışan ve 10 kaçağı taşıyan lastik bot battı, 1 kişi hayatını kaybetti… Sahil güvenlik ekipleri 9 kişiyi denizden kurtardı.

Öte yandan, avrupa ülkeleri sığınmacı akınına karşı yasalarına daha sert düzenlemeler eklemeye hazırlanıyor… Örneğin, Macaristan iltica yasasında değişiklik yapacak, böylece sınırı yasa dışı geçenler 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek.

Avrupa’ya Mülteci Akını Devam Ediyor

Almanya'nın sınır kontrollerini artırmasının ardından Avusturya da Macaristan'dan gelen sığınmacıların geçişini önlemek için sınıra asker göndereceğini duyurdu. Avusturya, göçmenleri geçirmemesi için sınıra 2 bin 200 asker konuşlandıracak.

Danimarka polisinin ise dün geceden beri kayıt altına almadığı3 bini aşan sığınmacı grubunun İsveç'e geçişlerine izin verdiği bildirildi.