İsveç Camiden Ezan

22 Kasım 2017 Çarşamba

Genel çizgi islamofobinin yükselişi şeklinde ama batıda zaman zaman, zorlamalarla da olsa güzel şeyler de oluyor. İsveç’ten geldi iyi haber… Karlskrona kentinde bir camide 5 vakit hoparlörle ezan okunmasına izin verildi.

Karlskrone Kentinde 5 Vakit Hopörlörle Ezan Okunacak

Bu ezanı duyan müslümanlar gözyaşlarını tutamadı. Çünkü yıllardır yaşadıkları kentte ezan sesine hasrettiler. Sonunda izin çıktı, İsveç’in Blekinge bölgesindeki Karlskrona kentinde hopörlerle ezan okunmaya başlandı..

 

Minareleri bile görmeye tahammül edemeyenlerin aksine inanç özgürlüğü ve hoşgörü  adına örnek bir karar alan kent yönetimi, boşnaklara ait İslam kültür derneğinin minareli camiinde ezan okunmasına izin verdi. Dernek başkanı Abdulrahman Tamarji okuduğu ilk ezan, cuma namazı içindi. 

 

Aslında bu caminin minaresi de oldukça yeni. İslam kültür derneği 5 senedir uğraşıyordu, minare için belediye 50 gün önce verdi o izni. Hemen dikildi o minare . İsveç’in ilk ve tek minareli camisi oldu. İsveç'te ilk hoparlörden ezan, dört yıl önce Stockholm'ün Botkyrka ilçesindeki Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Fittja Ulu Camii'nde okundu. Camide 2013 yılından beri sadece cuma namazı için hoparlörle ezan okunuyor. Karlskrone’de ise 5 vakit okunacak ezan.