Oruç yasağının izahı olamaz

28 Temmuz 2015 Salı

Çin Büyükelçisi, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e iade-i ziyarette bulundu. Büyükelçi ziyarette, Çin'de yaşayan Müslümanların durumu ve ülkedeki İslami hayat hakkında bilgi verdi. Başkan görmez ise Çinli yetkililere Ramazan ayında Müslümanlara uygulanan oruç yasağının bir izahı olmadığını ifade etti. 

 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in Ramazan ayında Çin Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında, Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang da iade-i ziyarette bulundu.
 
Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleşen ziyarette büyükelçi, Çin’deki Müslümanların durumu ve ülkesindeki İslami hayat hakkında Başkan Görmez’e bilgi verdi. Görüşmede nitelikli birliktelik kavramına değinen Başkan Görmez, şöyle konuştu:
 
“Farklı inançlardan ve farklı kültürlerden oluşan ülkelerde, 'nitelikli birliktelik' diye bir kavramdan söz ediyorum. Nitelikli birliktelik üç şarta bağlıdır. Bunlardan ilki, inanç özgürlüğüdür. İnanç özgürlüğü olmadan bir arada yaşamak mümkün olmaz. İkinci şart nitelikli bir din eğitimidir. Eğer doğru bir din eğitimi verilmezse, inanç sahibi insanlar farklı yollardan yanlış bilgi sahibi olabilirler. Üçüncüsü de sağlıklı bir yöntemle din hizmetinin verilmiş olmasıdır.”
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslamiyet’in 13 asırdır varlığını sürdürdüğü Çin’deki oruç yasağına da tepki gösterdi: “Oruç ibadetinin öğrencilere, öğretmenlere ve memurlara yasaklanmasının veya tavsiye edilmemesinin bu çağda bir izahı yoktur. Bu konuda pek çok İslam ülkesinde hutbeler ve vaazlarda bu konu gündeme geldi.”
 
Büyükelçi Hongyang ise, Çin'de halkın din özgürlüğünü koruduklarını; Ramazan ayında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde günde ortalama 780 bin Müslümanın teravih namazı kıldığını, günde ortalama 47 binden fazla kişinin de camilerde iftar yemeğine katıldığını söyledi.