Uluslararası İHL’lere Öğrenci Seçimi

25 Haziran 2015 Perşembe

Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen uluslararası imam hatip liselerine öğrenci seçimi sürüyor. Türkiye’de eğitim görecek öğrencileri seçmek üzere mülakat yapılan noktalardan biri de Arnavutluk’un başkenti Tiran’dı.

 
Dünyanın dört bir yanına iyilik köprüleri kuran Türkiye Diyanet Vakfı, eğitim hizmetlerini de hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda yurtdışında kurulan okullarda 3 bin 500 öğrencinin vakıf burslarıyla dini eğitim alması sağlanıyor. Bunun dışında 102 farklı ülkeden öğrenciler uluslararası imam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerinde öğrenim görmek üzere Türkiye’ye getiriliyor.
 
Türkiye’deki uluslararası imam hatip liseleri Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Yeni eğitim dönemi öncesinde ise programa katılmak üzere başvuran öğrencilerle mülakatlar gerçekleştiriliyor. Öğrenci seçilen noktalardan biri Arnavutluk’un başkenti Tiran’dı. TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu beraberindeki komisyonla programa katılmak isteyen öğrencilerle mülakatlar yaptı.
Arnavutluk’un ardından Makedonya, Kosova, Karadağ Ve Bosna Hersek’te de öğrenci seçimi yapılacak. Mülakatlar sonucunda başarılı olan öğrenciler Türkiye’de, Diyanet Vakfı bursuyla eğitim görecek.