'Hiç inanmayan birine İslam nasıl anlatılır?'

19 Ocak 2021 Salı
 'Hiç inanmayan birine İslam nasıl anlatılır?'

 "Hiç inanmayan birine İslam nasıl anlatılır?"

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve izleyicilerden gelen İslam inanç esaslarına ilişkin soruların cevap bulduğu "Niçin İnanıyorum?" programında,  bu hafta "Hiç inanmayan birine İslam nasıl anlatılır?" sorusuna cevap verildi.

Farklı bakış açılarıyla soruların cevap bulduğu ve sohbet tadında geçen programda, “İnanmak zorunda mıyım?” “Kader değişir mi?” “Neden yaratıldım?” gibi sorulara, Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Bayram Demirtaş, sahih dinî bilgiler ışığında cevap veriyor.

Birinin hidayetine vesile olmanın önemine değinen Demirtaş, hiç inanmayan birine İslam'ın anlatılmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bir insanın hidayetine vesile olmak, dünyadaki en büyük mutluluktur. Genel ilkelerden bahsedelim. Bir kere güzel öğüt ve doğru bir yöntemle bu işleri yapmalıyız. Her şeyden önce zarar vermeyeceğiz.  Doğru sözlü olmak gerekir. Müslüman olarak bizim tebliğ ve temsil görevimiz var, o da "Doğru olmak". Cenab-ı Hakk'ın bize emanet ettiği bu nefesi doğru şekilde kullanmak. Dolayısıyla biz önce doğru örnek olmak durumundayız. Bir şey söylememiz gerektiği zaman da onu kırmadan, dökmeden güzelce söylemek durumundayız. Öncelikle Cenab-ı Hakk'ın varlığı ve birliğinden bahsetmek gerekir."

Dr. Bayram Demirtaş’ın daimi konuk olarak soruları cevapladığı “Niçin İnanıyorum?” Emrullah Öztürk’ün sunumuyla her Cumartesi saat 22.30’da Diyanet TV’de…