'Mevzu hadislerin sosyal mecralarda yayılması hangi sorunları beraberinde getirir?'

19 Ocak 2021 Salı
'Mevzu hadislerin sosyal mecralarda yayılması hangi sorunları beraberinde getirir?'

 "Mevzu hadislerin sosyal mecralarda yayılması hangi sorunları beraberinde getirir?"

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Enbiya Yıldırım ilahiyatçı gençlerin sorularına cevap vererek İslam’da hadis konusunu tüm yönleriyle ele aldığı "Prof. Dr. Enbiya Yıldırım ile Dersimiz Hadis” programında "Sosyal medyada gördüğümüz hadisleri paylaşmak farkında olmadığımız sorunları beraberinde mi getirir?" sorusuna cevap verildi.
 
"Mevzu hadislerin sosyal mecralarda yayılması hangi sorunları beraberinde getirir?" sorusuna cevap veren Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:
 
"İnternette, sitelerinde insanlar bilinçli olarak güzel sözleri Hz. Peygamber aleyhisselama isnat ediyor. Örnek vermek gerekirse, benim bir internet sitem var. Ben hadisi kaynağından görmeden, Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur, yazamam. Peygamber aleyhisselamın; sahih hadislerinin insanların dillerinden, gönül coğrafyalarından kopup, onların yerine sahte, karmaşık sözler yerleşsin ve insanlar da hadis-sünnet bilinci oluşmasın diye, bunu yaptıkları düşüncesindeyim. 
 
Gençlerin, internette gördükleri hadislerin kaynaklarına bakmasının önemine değinen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bize bu hususta düşen gören esasında çok basit, kardeşim sen internette bir rivayet gördüğün zaman; arayacağın ilk husus; kaynağın nereden geldiğidir. Bunu yapmamız lazım. Hz. Peygamber'e nispet edilen sözün kaynağını arayacaksın."
 
“Prof. Dr. Enbiya Yıldırım İle Dersimiz Hadis” her Cumartesi saat 20.00’de Diyanet TV’de…