15 Temmuz'un 1.Yıldönümü

5 Temmuz 2017 Çarşamba

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne az kaldı. Darbe girişimine karşı milletin iradesine sahip çıkmak üzere ayağa kalktığı o günün birinci yıldönümünde yurt çapında etkinlikler yapılacak; şehitler anılacak.

O gece önce hainler çıkmıştı sahneye. Asker kıyafeti giymiş darbeciler milletin bağrına ateş açmıştı. Ardından millet kalkmıştı ayağa. Darbecilerin eline geçmiş uçağına, tankına, silahına elindeki ay yıldızlı bayraklarla karşı durmuştu. 15 Temmuz’daki bu şahlanış, milletin kendi iradesine, devletine sahip çıkışını tarihe silinemez bir netlikte yazmıştı.  İşte milletin hainliğe karşı kazandığı bu zafer, 15 Temmuz’un yıldönümü etkinliklerinde de bir kez daha anlatılacak.

En yoğun etkinlikler 11-16 Temmuz aralığında yaşanacak. Darbe girişimi sırasında şehit verdiğimiz yerlerde toplantılar, sempozyumlar, kabir ziyaretleri, sergiler gerçekleştirilecek.

Hainliğin yaşandığı 15 Temmuz’da ise İstanbul ve Ankara’da demokrasi anıtları açılacak…

Bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde özel bir oturum yapılacak.  15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece saat 03.00’ten itibaren demokrasi nöbeti tutulacak.  O kara gecede millete “İradene sahip çık” çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan etkinliklerin büyük bölümüne katılacak.

“15’inde meclis oturumuna katılacaklar, İstanbul’a gelecekler, buradaki köprünün oradaki hem yürüyüşe hem mitinge, anıtın açılışına katılacaklar, sonra Ankara’ya tekrar geçişleri olacak, meclis’e geçecekler Külliye’nin önündeki açılış olacak”

Diyanet İşleri Teşkilatı da şehitler için hatimler indirdi.

Bu hatimler 15 Temmuz günü millet camii başta olmak üzere pek çok camide dualanacak.  Yurtdışı temsilciliklerimiz de 15 Temmuz haftasında çeşitli etkinlikler yapacak.