31.İsedak Toplantısı

26 Kasım 2015 Perşembe
İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 31. toplantısı, İstanbul Kongre Merkezinde başladı. İsedak’ın 2015 yılı bakanlar kurulu toplantısının açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Rusya’nın da temsilci gönderdiği toplantı 26 Kasım’a kadar devam edecek.

İstanbul’daki Zirvenin Açılış Konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan Gerçekleştirdi

İstanbul önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 31. toplantısı, İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştiriliyor. İsedak’ın bakanlar kurulu bu yıl 2015 sonrası kalkınma gündemi ve İslam ümmetinin kalkınma sorunları başlığıyla toplandı. Toplantının açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan kan ve gözyaşının hakim olduğu islam dünyasınının durumunu şu sözlerle anlattı;
 
"Müslümanlar olarak beka mücadelesi verdiğimiz ağır bir imtihandan geçiyoruz. Irak, Yemen, Filistin, Libya, Afganistan, Mısır, Lübnan çok ciddi sıkıntılarla boğuşuyor. Filisitnde kardeşlerimiz  Mescidi Aksa'nın ve Haremi Şerifin kutsiyetini hedef alan İsrail saldırıları karşısında insanlık dışı baskı ve şiddete rağmen onurlu vakurlu bir mücadele veriyor.  Arakanda şiddete maruz kalan evleri ocakları yakılan binlerce mazlum Rohingyalı çok zor şartlar altında ya komşu ülkelerde ya da okyanusun azgın dalgaları arasında yaşam savaşı veriyor. 
 
Erdoğan, islam ile terör sözcüğünün yan yana kullanılmasına da tepki gösterdi;
 
"Barış dini İslamı kendi kirli emelleri için araç olarak kullanan bir avuç cinayet şebekesi her gün masum insanları en başta da müslümanları katlediyor. Adına DEAŞ El Kaide Boko Haram Eş şŞbab denilen bu karanlık yapılar İslam coğrafyasının başkaları tarafından tanzimine figüranlık yapıyor. "
 
Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplanıtnın ilk oturumuna başkanlık etti. İsedak toplantısı 26 Kasım’a kadar İstanbul’da devam edecek.