92 Yaşında Okullu Oldu

27 Mart 2018 Salı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı, okuma yazma seferberliğine ilgi devam ediyor. Sinop’ta 92 yaşındaki Güllü Nine de kursa koştu. Çektiği sıkıntılarla gençlere ders; yaşına rağmen azmiyle, akranlarına örnek oldu.

Sinoplu Güllü Nine ilerleyen yaşına rağmen okuma yazma kursuna koştu

Çocukken gidemedikleri okula özlemlerini, siyah önlük giyip okuma yazma kursuna koşarak göstermişti, samsunlu bu 8 kadın. Başlatılan seferberliğin sembollerinden biri olarak kazındılar hafızalara. Sadece onlar mı? tabii ki değil. Yurdun dört bir yanındaki kurslarda ilginç durumlar yaşanıyor.

Bir elinde bastonu, diğerinde çantasıyla 92 yaşında okul yoluna düştü Güllü Nine. Yıllarca çekti okuma yazma bilmemenin sıkıntılarını. Yaşına rağmen, biraz ihtiyaç, biraz özlem ve biraz da özendirme adına okul sıralarına koştu, o da… "Yollamadılar köydeydik biz köy kızı 7 tane çocuk yetim kaldı babamız trafik kazasında annemiz ağlıyor sızlıyor kurana gittim ben baktım annem ağlıyo yetişeiyor onu da bıraktık okula da rahmetli baba sebep oldu heralde vermediler."

Güllü nine yaşına, hastalıklarına aldırmadan haftanın 5 günü heyecanla Sinop Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan okuma yazma kursuna katılıyor. Kursun faydasını görmeye, başlamış bile… Güllü nine 92 yaşında ama, azmiyle ve enerjisiyle akranlarına örnek oldu. Tabi, okumanın, daha doğrusu eğitimin, -telafisi zor- önemi konusunda da, gençlere ders oluyor.