Kabe’deki Çalışmalar Tamamlandı

27 Mart 2018 Salı

Milyonlarca müslümanın en kutlu ibadet mekanı olan Kabe’de, ekim ayında başlayan zemzem kuyusu iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Tavaf alanındaki bariyerler kaldırıldı. Umreciler daha rahat bir ortamda ibadet etmeye başladı.

Tavaf alanındaki zemzem kuyusu iyileştirme çalışmaları sona erdi

Umre ziyareti için mübarek topraklara giden müslümanlar kabe’deki zemzem kuyusu iyileştirme çalışmalarıyla karşılaşıyordu. Tavaf alanında daralma nedeniyle sıkıntılara neden olan çalışmalar tamamlandı, alandaki bariyerler kaldırıldı. Ekim ayında başlayan çalışmalar kapsamında kabe’deki tavaf alanında zemin kazma işlemleri yapılmıştı. Alana giriş ve çıkışlar bir noktadan yapılıyordu. İzdihama sebebiyet vermemek için ihramsız olanların zemin katta tavaf yapmasına izin verilmiyordu. Bu nedenle umreciler üst katlarda ibadetlerini gerçekleştiriyordu. Çalışmaların tamamlanmasıyla bu sıkıntılar ortadan kalktı.

En önemlisi de zemzem kuyusu iyileştirildi, etrafı güçlendirildi, kuyu içindeki kaçak ve sızmalar önlendi. Ayrıca kuyu içini temizleme işlemi de yapıldı. Böylece umreciler ve hacılar, daha temiz ve sağlıklı bir şekilde zemzeme ulaşma imkanı bulacak.