ABD Seyahat Yasağı Uygulayacak

28 Haziran 2018 Perşembe

ABD Başkanı Donald Trump, göreve gelir gelmez gündeme getirdiği, 5’i Müslüman 7 ülke vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı getiren düzenlemeyi, yüksek yargıya da onaylattırdı. ABD Yüksek Mahkemesi’nin düzenlemeyi uygun görmesinin ardından ülkede protesto gösterileri yapıldı.

Yüksek Mahkeme onayladı, 5’i Müslüman 7 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiriliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen politikasıyla ilgili tartışmalar sürerken, 5’i Müslüman 7 ülkeye seyahat yasağını içeren tasarı, ABD Yüksek Mahkemesince de onaylandı. Düzenleme amerikan anayasasına uygun bulundu. Trump, ilk seyahat yasağı kararını göreve geldiği hafta almış ancak özellikle havalimanlarında kaosa neden olan karar, kısa süre içinde yerel mahkemleler ve savcılarca durdurulmuştu. 4’e karşı 5 oyla onaylayan mahkemenin başyargıcı, düzenlemenin müslümanlara karşı ön yargı olarak anlaşılmaması gerektiğini savundu. Beyaz Saray ise kararın ABD halkı için zafer olduğunu savundu.

Artık, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan İran, Suriye, Libya, Yemen ve Somali'nin yanı sıra Kuzey Kore ve Venezuela vatandaşları ABD vizesine başvurularında söz konusu yasağa takılacak. Ülkeye girişleri ciddi derecede kısıtlanacak. Düzenleme, ABD’nin en üst mahkemesince onaylanınca, tepkiler sokaklara taştı. Amerikan sivil özgürlükler birliği, kararı, yabancı düşmanlığına ve ırkçlığa pirim veren bir adım  olarak niteledi.

ABD Yüksek Mahkemesi önünde toplanan yüzlerce kişi, seyahat yasağını onaylayan mahkemeyi protesto etti. "duvara hayır, yasağa hayır", "demokrasiye evet, yasağa hayır"  gibi pankartlar taşıyan kalabalık grup, Trump yönetimi ve yüksek mahkeme aleyhinde sloganlar attı. Karar, New York'ta da Müslümanlar ve onlara destek veren gruplar tarafından protesto edildi. Foley Square meydanında düzenlenen protesto gösterisine, aralarında Amerika'nın önde gelen müslüman hakları savunucusu Amerikan-İslam ilişkileri konseyi'nin de bulunduğu, farklı dini ve etnik grupları temsil eden yaklaşık 80 sivil toplum örgütü mensupları katıldı. Taşınan pankartlardaki  ''Beyaz Saray'da nazilere hayır', 'hepimiz Müslümanız',  ifadeleri dikkat çekti. 

Öte yandan, ABDde 17 eyalet, ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin çocuklarını ailelerinden ayıran tartışmalı göçmen politikası nedeniyle Trump yönetimine dava açtı. New York, California ve Washington başta olmak üzere 17 eyaletteki başsavcılar, Trump'ın göçmen politikasını ''yasa dışı ve acımasız'' olarak niteledi.