Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2018 Yılı Yaz Kur'an Kursları Açılış Programı'na Katıldı

11 Temmuz 2019 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Başkanlık Konferans Salonu'nda düzenlenen 2018 Yılı Yaz Kur'an Kursları Açılış Programı'na katıldı.

Keçiören Müftülüğü’ne bağlı Abdurrahman Gürses Kur’an Kursu öğrencilerinden Mushab Can Işık’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, Yenimahalle Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında eğitim gören çocuklar, okudukları şiirler, seslendirdikleri ilahiler ve yaptıkları gösterilerle renk kattılar.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yaz Kur'an kurslarının açılışının sevinç ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, "Yaz Kur'an kurslarımız çocuklarımızın tatil dönemini değerlendirebileceği en iyi imkandır. Çocuklarımızın karakter gelişimi, özellikle görerek ve uygulayarak öğrenme açısından önemli bir fırsattır" dedi.

Yaz Kur’an kurslarını birçok açıdan oldukça önemli gördüğünü belirten Başkan Erbaş, “Bu kurslar sayesinde çocuklarımız, doğru bir yöntem ve bilgi ile dinimizi tanıyacaklar. Böylece din istismarının önemli bir sorun olarak karşımıza çıktığı bir dönemde, hem yanlış yönlendirmelerden etkilenmeyecekler hem de ileri yaşlarındaki olası bir manevi boşluğa düşmeyeceklerdir” diye konuştu.

“Yavrularımız tertemiz kalplerini Kur’an ile koruyacaklar”

Başkan Erbaş, bu kurslarda çocukların temel dini bilgileri, ibadetleri ve ahlaki değerleri öğreneceğini belirterek, “Yavrularımız burada, Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ile tanışacaklar, onu okumayı öğrenecekler ve tertemiz kalplerini Kur’an ile koruyacaklar” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, yaz Kur’an kurslarında çocukların, camiyle, mihrapla, cemaatle, imamla, müezzinle tanışacaklarını; birliği, beraberliği, yardımlaşmayı, kardeşliği, saygıyı, sevgiyi, dürüstlüğü, paylaşma ve dayanışma ahlakını yaşayacaklarını kaydetti.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığınca birkaç yıl önce kamuoyuna yönelik yapılan dini hayat araştırmalarında, vatandaşlara temel dini bilgilerini nerede öğrendiğinin sorulduğunu hatırlatarak, "Verilen cevapların yüzde 60 kadarı, 'Yazın okullar tatil olduğunda annem, babam beni yaz Kur'an kurslarına göndermişti, dini bilgileri oradan aldım'. Tabii yüzde 10 kadarı örgün eğitimle din eğitimini alıyor. Bugün yüzde 13-14'lere kadar çıkmıştır" şeklinde konuştu.

"Çocuklarımız en yüce idealin, Yaratana itaat ve yaratılanlara merhamet olduğunu öğrenecek"

Çocukların Rabbiyle barışık, duyarlı sorumluluk sahibi insanlar olarak yetişmesinin büyüklerin bir sorumluluğu olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

Onların yüce dinimiz İslam’ı ve kitabımız Kur’an’ı ve onun ahlaki ilkelerini öğrenmelerini sağlamak bizim sorumluluğumuzdur.  İnsanlığın en güzel örneği Peygamber Efendimiz ve onun hayatı ile tanışmaları bizim sorumluluğumuzdur. Biliyoruz ki, İslam’ı tanıyan çocuklarımız, yeryüzündeki en yüce idealin, Yaratana itaat ve yaratılanlara merhamet olduğunu öğrenecektir. Kur’an ile tanışan nesiller, insana yakışan en güzel ziynetin, adalet, paylaşma ve yardımlaşma ile dolu bir kalp olduğunu görecektir. Peygamberi tanıyan çocuklar; sevgi, saygı, nezaket, zarafet, hak-hakikat, iyilik, ana-baba, akraba ve yakınlara hürmet ve Kur’an’ın bütün güzelliklerinin yaşandığı örnek bir hayat ile tanışacaktır. ”

Çocukları yaşadıkları çağı dikkate alarak yetiştirmek gerektiğine dikkat çeken Başkan Erbaş, geleceğe en iyi şekilde hazırlanması ve hayatı öğrenmesi için kariyer gelişimi yanında manevi gelişimlerinin de önemli olduğunu belirtti.

Başkan Erbaş, yaz Kur'an kurslarının, çocukların tatil dönemlerini değerlendirebilecekleri önemli bir imkan olduğunun altını çizerek, “Çocuklarımızın karakter gelişimi, özellikle görerek ve uygulayarak öğrenme açısından önemli bir fırsattır. Zira din eğitiminden uzak kalan çocuklarımızın; tarihini, toplumunu, medeniyetini tanıması ve daha iyi bir gelecek inşa etmesi oldukça zordur. Onun için çocuklarınızı bu değerli kurumlara katılım hususunda teşvik edip onlara yardımcı olun" dedi.

Yaz Kur'an kursları için tüm hazırlıkların yapıldığını kaydeden Başkan Erbaş, "Yaz Kur'an kursları programı, kitaplar ve materyaller, motivasyon merkezli bir yaklaşımla, çocuklarımızın seviyesini, ilgisini, beklentisini, yaşını, yeteneğini, bilgisini ve bütün özelliklerini dikkate alarak hazırlanmıştır. Çocuklarımızı yoracak, onların tatillerini daraltacak bir program değildir" değerlendirmesinde bulundu.

"Çocuğu camiden uzaklaştırmak büyük vebal"

Başkan Erbaş, yanlış bir davranış veya tahammülsüzlük nedeniyle bir çocuğun camiden ve İslam'dan uzaklaştırılmasının büyük vebal olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değerli cami cemaatimiz, sizlerden özel istirhamım, çocuklarımızın camiye gelmelerine ve camiyi sevmelerine katkıda bulunun. Onları takdir edin. Sizlerin şahsında, namaz kılan bir müminde olması gereken sabır, nezaket ve zerafeti bu sayede görsünler. Onlara nasihat ve emir vermekten çok, örnek olarak yaklaşımda bulunalım. Bu noktadan hareketle ifade etmeliyim ki, çocuklardan bir yetişkin tavrı beklemeyin.  Bırakın camide neşeli olsunlar. Biliyorum camide koşacaklar, gürültü olacak, sabırlı olunuz. Onlara Peygamber Efendimiz gibi davranalım. Onları aramıza alarak beraber namaz kılalım, onlarla arkadaş olalım. Elbette hocalarımız onlara cami adabından bahsedecektir. Ancak yanlış bir davranışımız ya da tahammülsüzlüğümüz nedeniyle bir çocuk camiden ve İslam’dan uzaklaşırsa, bunun büyük bir vebal olduğunu unutmayalım.”

Çocukların nerede olurlarsa olsunlar Yaz Kur’an kurslarına katılmalarını tavsiye ederek, “İster köyde, ister tatilde, ister yaylada nerede olursanız olun, minaresini gördüğünüz, ezan sesini duyduğunuz her camide ülkemizin her mahallesindeki Kur'an kursunda sizi bekleyen bir yaz kursu var. Güzel şeyler öğreneceksiniz ve hoşça vakit geçireceksiniz. Sizi çok seven hocalarınızla tanışacaksınız. Yeni arkadaşlar edineceksiniz. Hiç tereddüt etmeden yaz kurslarına katılın. Çok sevecek ve sevineceksiniz” diye konuştu.

“Çocukların gönüllerini fethetmeye gayret edelim”

Yaz Kur’an kurslarında görev yapan hocalara da seslenen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

Sizler de biliyorsunuz ki, zaman hızlı değişiyor ve bu değişimden fazlasıyla nesiller etkileniyor. Bu sebeple öğrencilerimizin bilgi ve duygu dünyalarını, dış ortamla etkileşimlerini iyi tahlil etmeli ve ona göre davranmalıyız. Bu noktada, zamanımızın kısa olduğunun farkındayız.  Yaz kurslarındaki bu sınırlı zaman zarfındaki birinci ve en önemli gayemiz; çocuklarımızın dinimizi, değerlerimizi, Kur’an’ı, Peygamberi, camiyi ve hocayı sevmesidir. Bunun için çocuklarımıza her şeyi öğretme ve her yanlışını düzeltme telaşından çok, onların gönüllerini fethetmeye gayret edelim. En iyi eğitim aslında rol model olmaktır.  Müslümanlık adına anlattığımız ve öğrettiğimiz bütün güzellikleri çocuklarımız bizzat bizim hayatımızda, davranışlarımızda, sözlerimizde görmelidir. Bu meyanda, en önemli ve vazgeçilmez ilkelerimiz; güler yüzlü olmak, sevdirmek ve sabırlı olmaktır. Dünyanın bütün çocuklarına kendi çocuklarımız gibi yaklaşmaktır.”

Başkan Erbaş, “www.diyanethaber.com.tr” isimli haber sitesinin yayın hayatına başladığını ifade ederek, “Web sayfasını yayına hazırlayan kardeşlerimi teşekkür ediyorum. İl ve ilçe müftülüklerimizin yapmış olduğu faaliyetler etkinlikler, “diyanethaber.com.tr” sayfamızdan yayınlanacaktır” dedi.

Programda, Yenimahalle Müftülüğü Parkçiftlik yaz Kur'an kursu öğrencileri yaptığı gösteri sonrasında Başkan Erbaş'a Türk bayrağı hediye etti.​

Yaz Kur’an kursları 17 Ağustos’ta sona erecek.