ABD ve Kanada’da Barış ve Dayanışma Yürüyüşü

26 Nisan 2016 Salı
Türk sivil toplum kuruluşlarınca Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’da sözde ermeni soykırımı iddialarına karşı yürüyüş düzenlendi.Kuzey Amerika’daki Türkler "24 Nisan Barış ve Dayanışma Yürüyüşü" adlı gösteride soykırım iddialarını slogan atarak yalanladı. Yürüyüşe Amerikalı Müslümanlar da katılarak Türkiye’ye destek verdi. 

Türkler ve Müslüman Toplum Temsilcileri İslamofobiye Tepki Gösterdi

1915 olaylarının 101.Yılı nedeniyle protesto gösterileri düzenleyen ermenilere karşı Amerika’da ve Kanada’da yaşayan Türklerde harekete geçti. ABD'deki Türkler ve Türkiye dostu ülkeler 1915 olaylarına dair iddialara karşı, islamofobi, yabancı düşmanlığı ve suriyeli mültecilerin durumuna dikkat çekmek için Washington'da "Barış ve Dayanışma" yürüyüşü gerçekleştirdi. 
 
"Barış ve dayanışma yürüyüşü" için Türkiye ve farklı ülkelerden binlerce kişi beyaz saray önünde toplandı. ABD’nin birçok eyaletinden gelen türklerin yanı sıra Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetler, balkan ülkeleri ve birçok müslüman ülkenin vatandaşları yürüyüşe destek verdi. Benzer bir gösteri kanada'nın başkenti Ottowa'da gerçekleştirildi. Sözde ermeni soykırımı iddialarına "24 nisan barış ve dayanışma yürüyüşü" kapsamında tepki gösterildi.
 
Bomba düşüyor, ikiside şehit oluyor benim dedem bir yudum suyun bedelini canıyla ödemiş. Nasıl soykırım yaparız nasıl?
Binlerce türk, güzergah boyunca dev türk ve kanada bayrakları ile ermeni yalanlarına karşı pankartlar taşıdı. Kanada’daki gösteriye de birçok müslüman ülkenin vatandaşları destek verdi.