Hırvatistan'da Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması

27 Nisan 2016 Çarşamba

Hırvatistan’da, ülkede İslamiyet'in resmen kabul edilişinin 100.Yılı dolayısıyla “Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması" düzenlendi. Balkanlar, avrupa ve arap ülkelerinden temsilcilerin hazır bulunduğu buluşmaya Türkiye’yi temsilen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez katıldı.

İslamiyetin Hırvatistan'da resmi din olarak kabul edilişinin 100.Yılı dolayısıyla düzenlenen Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması başkent Zagreb'de başladı."Avrupa’da Müslümanlar-Miras ve Gelecek" temalı etkinliğe balkanlar, avrupa ve arap ülkelerinden dini liderler, müftüler ve İslam âlimleri katıldı.

İslamiyet'in Kabulünün 100. Yıl Etkinliğine Diyanet İşleri Başkanı Görmez de Katıldı

Buluşmada Türkiye’yi Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez temsil etti. Görmez, avrupa’nın müslümanlara bakış açısını da eleştirdi ve toplantıdaki konuşmasında önemli bir öneriyi dile getirdi. 

Başkan Görmez, bu akşam Hırvatistan cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic’in verdiği akşam yemeğine de iştirak edecek. Yemekte, resmi ziyaret için öğleden sonra Zagreb’e geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yer alacak. 

Erdoğan’ın, İslamiyetin resmen kabulünün 100. Yılı dolayısıylayarın Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu'nda düzenlenecek programa da katılması bekleniyor.

Meclisin 27 nisan 1916'da aldığı kararla islamiyet'in ülkedeki resmi dinler arasına dahil edildiği Hırvatistan’da bugün yaklaşık 63 bin müslüman yaşıyor.