ABD’li Müslümanlar Artan İslamofobiden Endişeli

15 Aralık 2015 Salı

Amerika’da yaşayan müslümanlar, geçtiğimiz haftalarda meydana gelen terör saldırılarının ardından yükselen müslüman karşıtlığından rahatsız. Müslümanlara yönelik önyargının arttığı Los Angeles’ta, önceki gün yüzlerce müslüman, şiddete karşı düzenlenen bir eylemde buluştu, birlik mesajları verdi. 

ABD’li Müslümanlar Artan İslamofobiden Endişeli

Fransa’da 130 kişinin öldürüldüğü terör saldırılarının yankısı dinmeden Amerika Birleşik Devletleri terör saldırılarına hedef olmuştu. Calıfornıa eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki saldırıda, 14 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaylar ülkedeki İslam karşıtlığını daha yükseltmişti. Amerika’daki müslümanlar bu karşıtlığın güvenliklerini tehdit edecek boyutlara ulaşmasından endişe etmeye başladı. Bu ortamda, Calıfornıa’daki islami kuruluşların temsilcileri terör ve şiddete karşı birlik mesajı vermek için Los Angeles’ta toplandı.

California Müslümanları Şiddete Karşı Toplandı

Belediye önünde gerçekleşen organizasyona, Güney California İslami Şura Konseyi Başkanı Muzammil Sıddıki, Güney California Şii Müslümanlar Konsey Başkanı Sayed Mustafa El Kazwini, San Bernardino Belediye Başkanı Carey Davis ve civar şehirlerin belediye başkanları ve din adamları katıldı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği, Son Olayları Değerlendirdi

Müslüman alimler de terörün en çok müslümanlara ve islam dinine zarar verdiği görüşünü yineliyor. Tunus’ta katıldığı bir konferansta Türk gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği de bu görüşe sahip olanlardan. Karadaği’ye göre, terör islam düşmanlarının istifade ettiği bir yol.