Savaşın Çocukları

16 Aralık 2015 Çarşamba

Suriye'nin Bayırbucak Türkmen ve Cebel Ekrad bölgelerinde direnişçilerle rejim güçleri arasında yaşanan çatışmalar sürüyor. Esed rejiminin, rusya jetlerinin desteğiyle Lazkiye kırsalına yönelik saldırıları devam ederken Bayırbucak bölgesindeki Yamadi çadır kentine aileleriyle birlikte sığınan çocuklar ise belki de en neşeli olmaları gereken dönemde savaşı yaşayarak büyüyorlar.

Babaları Gelecek Mücadelesi Veren Türkmen Çocukların Zorlu Yaşamı

Esed ve Rusya'nın yoğun hava saldırılarından kaçarak bayırbucak bölgesindeki yamadi çadır kentine sığınan aileler, toprakları için mücadeleyi sürdürüyor. Yaklaşık 2 aydır bölgede artan saldırılar sonucu yüzlerce türkmen aile çocuklarıyla birlikte derme çatma çadırlarda veya barakalarda yaşıyor. Çadırkentte, olan bitenden habersiz türkmen çocuklarının sesleri ise çoğu zaman hemen yanı başlarından gelen çatışma seslerine karışıyor. 

Türkmenler, savaşın yanı sıra çetin kış şartlarına da göğüs gererken, çocuklar da ülkelerinin geleceği için cephede savaşan babalarının geri dönmesini bekliyor. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Dünyaya Suriyeli Kızın Vasiyetiyle Seslenmişti

Daha hayatlarının ilkbaharında yerinden yurdundan, sevdiklerinden kopmak zorunda kalan savaşın çocukları, geçtiğimiz haftasonu uluslararası yetim çalıştayında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in sözleriyle gündeme gelmişti. Suriyeli küçük bir kız çocuğunun annesine yazdığı vasiyet mektubunu okuyan Görmez, uluslararası kamuoyunun dikkatini çocukların yaşadığı drama çekmişti.