Açık Cami Günü Etkinliği

12 Nisan 2018 Perşembe

Avrupa’da yükselen İslam düşmanlığına karşı Türk sivil toplum kuruluşlarınca da çalışmalar yapılıyor. İşte onlardan ikisi için Hollanda ve Almanya’ya gidiyoruz.

Camiyi gezen hollandalılara islam ve müslümanlar hakkında bilgi verildi

Avrupa'da son yıllarda artan, müslümanlarla ilgili ön yargıları yok etmek için Hollanda’da yıldız İslam merkezi'nce "Açık Cami Günü" etkinliği düzenlendi. Farklı inançlara mensup hollandalılar ilk defa bir camiyi ziyaret etti. Kendilerine, İslam ve müslümanlar hakkında bilgi verildi.

Anlatılanlar karşısında müslümanları daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirten davetliler, camilerin sadece namaz kılınan bir yer olduğunu sandıklarını, bu konudaki şaşkınlık yaşadıklarını belirttiler. Camide okunan Kuran-ı Kerimden etkilendiğini söyleyen, mekanın güzelliği ve temizliğini çok beğendiklerini belirten davetliler, bu tür etkinliklerin yoğun şekilde sürdürülmesi gerektiğini ifade ettiler. 

Almanya’da gül dağıtıldı, gençler broşürlerle, sohbetlerle İslam’ı anlattı

Cami turu ve ikramlarla son bulan programda ziyaretçiler, caminin avlusundaki eğitim fuarını da gezdi. Almanya sokaklarındaysa müslümanlara karşı on yargıları gidermek için insanlara gül dağıtıldı, İslamla ilgili genel bilgiler verildi. "Buyurun Ben Müslümanım" adı verilen 17 farklı kentteki etkinlikte, 27 bin gül ve İslam'ı anlatan broşürler dağıtıldı. Almanların İslam’a karşı ön yargısının kırılmasını amaçlayan etkinlikte gönüllü gençler, insanlar sohbet etti.