Dini İstismar Eden Terör Örgütleriyle Mücadele Seminerleri

12 Nisan 2018 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Dini İstismar Eden Terör Örgütleriyle Mücadele Seminerleri” konulu çalışmanın ayrıntılarını kamuoyuna açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Başkan Erbaş, Türkiye’de dini istismar eden terör örgütleriyle mücadele seminerleri kapsamında bu ay ve önümüzdeki ay 40 ilde toplantılar organize edileceğini açıkladı.

Özel bir program ve ekiple 2’şer günden oluşan seminerler planlayarak vatandaşları bilgilendirme çalışması yapacaklarını belirten Başkan Erbaş, “Söz konusu program, Nisan ve Mayıs aylarında, öncelikle 40 ilimizde, 49 ekip ve Başkan yardımcılarımız, Din İşleri Yüksek Kurulu başkanı, üyeleri ve uzmanları, Genel müdürler, daire başkanları ve Diyanet İşleri Uzmanları gibi üst düzey 117 hocamız ile icra edilecektir.” dedi.

Seminer kapsamında farklı kişi ve kuruluşlarının bilgilendirileceğini kaydeden Erbaş, şunları söyledi: “İlahiyat/İslami İlimler Fakülteleri, İmam Hatip Liseleri başta olmak üzere eğitim kurumları ile müzakere ve çalışmaları, mülki ve idari amirleri bilgilendirme ziyareti, söz konusu ilde görev yapan bütün hocalarımızla toplantı ve müzakereler, Kurum Amirleri/STK Temsilcileri ile Bilgilendirme Toplantıları, Üniversite Öğrencilerine Yönelik Konferanslar, halkımıza yönelik konferanslar ve etkinlikler, yerel medyada Radyo/TV programları, cuma vaazı ve hutbe başta olmak üzere irşat faaliyetleri gerçekleştirilecek.”

“FETÖ-DAEŞ’in gerçek yüzünü anlatan kitapçıklardan 250 bin adet basılacak”

Başkan Erbaş, seminerler kapsamında “FETÖ: Din İstismarının Arkasına Gizlenen Terör Örgütü”, “DEAŞ: Dehşete Dayalı Bir Din İstismarı” isimli kitapçıkların 250’şer bin adet basılarak vatandaşlarımıza dağıtılacağını belirtti.

Seminerler kapsamında ayrıca 4 dakikadan oluşan bir sinevizyon da hazırlandığına dikkat çeken Başkan Erbaş, hazırlanan sinevizyonun gerçekleştirilecek seminerler öncesinde sunulacağını vurguladı. 

Vatandaşlardan istismarcı gruplara itibar etmemeleri çağrısında bulunan Erbaş şu ifadeleri kullandı: “Milletimizden din eğitimi ve hizmeti alanında bütün ihtiyaçlarını bize ulaştırmalarını, dinimiz ve değerlerimiz konusunda hassasiyetle ve bilinçle hareket ederek istismarcı kişi ve gruplara itibar etmemelerini istirham ediyoruz. Bu konuda özellikle bütün basın camiamızın duyarlı olmalarını rica ediyoruz.”

“Yeni ihanetler olmaması için hep beraber çalışılmalı”

Dinin istismar edilerek, dinî kavram ve değerler üzerinden tefrika ve kavga üretilmesinin ülkemiz ve İslam coğrafyası açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir sorun haline geldiğini anlatan Erbaş şöyle konuştu: “Bir taraftan gizli ve karanlık emellerine ulaşmak için her türlü yolu mubah gören FETÖ, diğer taraftan tekfirci söylemlerle, İslam’ı ve Müslüman varlığını açıkça tehdit eden DEAŞ gibi terör örgütleri, dinî duyguları istismar, dinimizin temel değerlerini, kavramlarını tahrif ve tahrip etmektedir.

Öncelikle bu fitne ve terör yapılarının İslam coğrafyasında nasıl ortaya çıktığı, büyüyüp geliştiği, hangi unsurlardan beslendiği iyi araştırılmalı ve ona göre önlem alınmalıdır. Ayrıca bu hususta, benzer sorunlar ve ihanetler yaşamamak için hep birlikte çalışılmalıdır. 

Menfur terör yapılarının ve beslendiği hastalıklı düşüncelerin izale edilmesinde, bireysel/toplumsal dinî-manevî ihtiyaçların karşılanmasında, milli birlik ve beraberliğimizin güçlendirilmesinde Diyanet İşleri Başkanlığının önemi izahtan varestedir. 

Kurulduğu günden beri Başkanlığımız, dinî değerleri istismar eden ve genç nesilleri kötü emellerine alet eden mezkûr yapılarla mücadele etmeyi kendisine vazife bilmiş, sahih dini bilgiye, birlik beraberlik ve kardeşliğe dayalı; din hizmeti, din eğitimi ve irşat faaliyetleriyle milletimize hizmet ederek önemli görevler icra etmiştir. Nitekim 15 Temmuz gecesinde, hain darbe girişimine karşı görevlilerimizin mücadelesi ve çabası herkesçe malumdur.

Bu itibarla FETÖ, DEAŞ, PKK vb. dini istismar eden terör örgütlerine karşı, Kur’an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile toplumumuzu aydınlatmak, din istismarına karşı milletimizi bilinçlendirmek amacıyla yaptığımız ve yapacağımız çalışmaları, milletimizin dikkatine sunarak daha çok istifade edilmesi açısından kamuoyu ile paylaşmakta fayda mülahaza ediyoruz.”

Diyanet’in terör örgütleriyle mücadele konusunda yaptığı bazı çalışmalar

Şu ana kadar FETÖ, DAEŞ, PKK gibi terör örgütleriyle mücadele konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı çalışmalardan bazılarını da sıralayan Başkan Erbaş şu bilgileri verdi: 

-    Sahih dini bilginin önemi ve FETÖ, DEAŞ, PKK vb. terör örgütleri ve din istismarına karşı milletimizi bilinçlendirmek amacıyla 2018 yılı birinci üç aylık vaaz ve irşat konusu “Kur’an-Sünnet Bütünlüğü” olarak belirlenmiş; Bütün camilerimizde ve irşat programlarında üç ay boyunca mezkûr konuya ağırlıklı şekilde yer verilmiştir. 

-    KYK yurtlarında manevi rehber olarak görev yapan hocalarımıza, seminerlerde FETÖ konusunda bilgilendirme çalışması yapılmış, ayrıca Başkanlığımız yayınlarından “FETÖ ve DEAŞ Raporu” dağıtılmıştır.

-    Ceza infaz kurumlarında görev yapan hocalarımızın farkındalığını yükseltmek, kurumlarda FETÖ ile mücadele konusunda strateji belirlemek üzere ilgili kurum ve uzmanların katılımıyla geçtiğimiz hafta bir çalıştay yapılmıştır. 

-    Eğitim programlarımıza FETÖ/DEAŞ vb. ayrılıkçı-bölücü terör örgütleri ile ilgili dersler konulmuştur. 

-    Merkezî ve cemaat yoğunluğu olan camilerde görevli 11bin 200 din görevlimiz hizmet içi eğitime alınmıştır. Eğitim programlarında “FETÖ/DAEŞ gibi terör örgütleri. Ayrılıkçı Bölücü Yapılar”, “Çağdaş Dünyada Dinin Terörize Edilmesi” gibi başlıklardan oluşan derslere yer verilmiştir. 

-    İslam dünyasının içinden geçtiği süreçlerle ilgili hocalarımızın farkındalığını artırmaya yönelik eğitimlere devam edilmektedir. “Kendi Dilinden FETÖ Örgütlü Bir Din İstismarı”, “Din İstismarı Hareketi-  FETÖ/PDY”, “Din İstismarı”, “15 Temmuz Takvimi”, “15 Temmuz Gazilerin Dilinden” Eserlerinden binlerce basılarak vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır.

-    “Din İstismar Hareketi FETÖ/PDY Olağanüstü Din Şurası Kararları” “Kendi Dilinden FETÖ Örgütlü Bir Din İstismarı” Eserleri ise Arnavutça, Rusça, İngilizce dillerine çevrilerek basımı gerçekleştirilmiştir. 

-    Türkiye Diyanet Vakfınca “FETÖ Örgütlenmiş Din İstismarının Tahlili”, “Gülen Yapılanması (15 Temmuz’a Giden Süreçte FETÖ’nün Analizi ve Tavsiyeler)” adlı eserler yayınlanmıştır. 

-    Diyanet Aylık Dergi, FETÖ terör örgütünün beslendiği kodların deşifresi noktasında “Din İstismarı”, “Fitneye Karşı Güven Toplumu”, “Şanlı Direniş 15 Temmuz” ayrı ayrı aylarda dosya konusu ederek toplumu bilgilendirmiştir. Ayrıca; Şehit ve gazilerin 15 Temmuz’da yaşadıkları Diyanet aylık derginin, “Hatıra Defteri” bölümünde gündeme getirilmiş ve çeşitli makalelerle toplumsal bilincin diri tutulmasına katkı sağlanmıştır. Aile ekinde ise akıllardan hiç çıkmayacak bir tarih, unutulmayacak bu gece ve sonrasında yaşananlar “Milletin Kahramanları”, FETÖ terör örgütünün ülkemize ve İslam ümmetine verdiği ve vermeye çalıştığı zarar yanında ailelere de büyük zarar verdiği ele alınmıştır.

-    Din İşleri Yüksek Kurulu’muz şu ana kadar 12 ilde özel bilgilendirme çalışması yapmıştır.