Afrikalılar Temiz Suya Kavuşuyor

23 Şubat 2018 Cuma

Mazlumların yıllardır umudu haline gelen Türkiye Diyanet Vakfı, dünyanın en ücra köşesi bile olsa insani yardım çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Vakıf başlattığı “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında 8 Afrika ülkesinde 48 su kuyusunu daha, temiz içme suyundan mahrum insanların hizmetine sundu. 

TDV “Bir Damla Hayat” Projesiyle 8 Afrika Ülkesinde 48 Su Kuyusu Daha Açtı
 
Türkiye Diyanet Vakfı, ülkemizde ve dünyanın 140 ülkesinde farklı alanlarda gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra yoksulluk ve kuraklığın etkilediği coğrafyalarda açtığı su kuyularıyla da bir damla suya hasret insanların yardımına koşmaya devam ediyor. Dünyada 800 milyondan fazla insanın temiz suya erişim sorunu yaşaması nedeniyle vakıf, gerçekleştirdiği projelerde, özellikle Afrika ülkelerinde su kuyuları açmaya öncelik veriyor.

Vakfın başlattığı “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında 2018 Şubat ayı içerisinde Afrika’da temiz suya erişimin zor olduğu Burkina Faso, Çad, Kenya, Nijer, Sudan, Togo, Uganda ve Zimbabwe’de 48 yeni su kuyusunu bölge halkının hizmetine sundu.

Kuraklık ve su sorunu yaşayan müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu asya ve afrika kıtalarındaki ülkelerde suya ulaşımı sağlamaya çalışan türkiye diyanet vakfı, bugüne kadar 15 ülkede açtığı su kuyularıyla bu bölgelerde insanların 30 yıllık su ihtiyaçlarını karşıladı. Kuyu açılan bölgelerin çoğunda insanlar temiz suyla hiç tanışmamış. Kuyulardan çıkan suyu görenler büyük mutluluk yaşıyor. Türkiye’ye ve Türk halkına teşekkür ediyor. Temiz suya ulaşımla bu ülkelerdeki hastalıklar, özellikle de salgınlar da bir bakıma önlenmiş oluyor…