Engelli Öğrencilere 'Gölge Öğretmen'

23 Şubat 2018 Cuma

Eğitilebilir engelli çocuklar, için öyle anlamlı ve yerinde  bir destek veriliyor ki, alkışlamamak mümkün değil… İşte, Sorgun ilçesindeki “Gölge Öğretmen” uygulaması.

Yozgat’ta Hayata Geçirilen Uygulamada Her Öğrencinin Bir Gölge Öğretmeni Var

Engelli öğrenciler rehberler eşliğinde evlerinden alınıp, servise bindiriliyorlar, öğretmenlerine teslim ediliyorlar. Okula vardıklarında öğretmenleri onların elinden tutuyor, birebir ilgileniyor. En büyük yardımcıları oluyorlar.

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaymakamlık tarafından hayata geçirilen "Gölge Öğretmen" projesiyle önemli bir hizmet veriliyor, eğitilebilir engelli çocuklara ve ailelerine… Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar; ‘’Bu çocukların eğitim alması, okula ulaşılabilirliği bizim için öncelikli amaçlardan bir tanesi ama aynı zamanda engelli olmayan çocukların da engelli olmanın son derece doğal bir şey olduğunu onları bir araya getirerek onlara göstermek ve anlatmak istedik.’’

Engelli öğrencilere, özel ilgi evlerinde başlıyor. Rehberler tarafından servislerini alınıyor, okula getiriyorlar. Burada görevi gölge öğretmenler devralıyor. Projeye ismini de veren, adeta gölge gibi takip ediyorlar öğrencileri. Herşeyiyle ilgileniyorlar. Gölge öğretmenleriyle resim yapan, müzik dersine katılan, beden eğitim dersinde birlikte oyun oynayan çocuklar, böylece arkadaşlarıyla birlikte eğitim görmenin mutluluğunu yaşıyor.  Onlar için de okul yaşamı kolaylaşıyor.

Engelli çocuklar, Yozgat’ın Sorgun ilçesinde öğretmenlerinin gölgesine girmekten gayet memnun. Aileleri de onlara destek veriyor. Eğitilebilir engelli çocuk annesi Selcan Bulut; "Çocuğum bu yıla kadar hiç bu kadar ilerlememişti. Engelliler için yapılan bu proje, özellikle gölge öğretmen daha iyi oldu. Çocuklarımızı daha güvenli ellere bırakıyoruz.’’