Afrin’de Son Durum

3 Nisan 2018 Salı

Bir UMKE görevlisi şehit oldu, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3872’ye yükseldi

Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 872’ye yükseldi. Teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilakı sonucu bir Umke görevlisi şehit oldu.  

Afrin’de Türk Silahlı Kuvvetlerinin, terör örgütü PKK-PYD’ye arama tarama faaliyetleri  devam ediyor. Teröristler yine bombalı tuzakla saldırdı. Kestele Hidirya bölgesinde intikal halinde olan askeri aracın geçişi sırasında patlayan el yapımı patlayıcı,  kısa adı UMKE olan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi görevlisi Burak Tatar’ın şehadetine neden oldu. Afrin’den kaçan PKK-PYD'li bir gurup terörist ise Racu bölgesinde dağlık alanda tespit edildi. Terörist grup hava harekatıyla imha edildi.

Türkiye Diyanet Vakfı’nca Kurulan Merkeze Düzenlenen Saldırı Şiddetle Kınandı

Afrin ve İdlib’te AFAD, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı ve STK'ların yardım dağıtımları sürerken, Doğu Guta’dan tahliye edilenlerin yerleştirildiği İdlib’in Ariha bölgesindeki konaklama merkezine düzenlenen saldırı tepki çekti. Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye Diyanet Vakfının da desteğiyle kurulan karşılama merkezinde yaşamını yitirenlerin ve yaralıların olduğu belirtilerek, saldırı şiddetle kınandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kerim Bebek ve D. Gutalı Nur ve Ela kardeşlerle buluştu

Suriye'de abluka altındaki Doğu Guta'dan tahliyeler 45 bini aştı. Bombardımanda annesi ile bir gözünü yitiren ve Doğu Guta ablukasının sembolü haline gelen 6 aylık Kerim bebek de, babası ve iki kardeşiyle birlikte Hatay’a getirildi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerim bebek ve ailesiyle buluştu. Kerim bebeği kucağına alarak seven Erdoğan, Türkiye’de tedavisi için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

Doğu Gutalı çocukların acılarını sosyal medyadan dünyaya duyuran Nur ve Ela kardeşler de bölgeden ayrılarak İdlib'e getirilmişti. Onlarda Hatay’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la buluştu. Türk Kızılayı tarafından, Suriye'nin Derkuş bölgesinden alınan iki kardeş ile anneleri Şems Hatip ve babaları Hussam Al-Humrawz, Hatay'a getirilen aile Türkiye’de yeni bir hayata başlayacak.