Kanser Hastalarının Umre Sevinci

3 Nisan 2018 Salı

Mübarek topraklara kavuşmak Songül ve Zahide hanımın hayaliydi. Çünkü onlar hem maddi imkansızlıkları hem de kanser rahatsızlıkları sebebiyle bu hayale çok uzak görüyorlardı kendilerini. Şimdi hem tedavileri olumlu sonuçlandı hem de umre hayaline kavuştular. Ankara Onkoloji Hastanesi iki hastasını umre ziyaretiyle sevindirdi.

Ankara Onkoloji Hastanesi, Tedavisi Başarılı Olan 2 Hastasını Umreye Gönderdi

"Aslında bu çok mucizevi bir yolculuk çünkü hayaller birleşti. Farklı farklı insanların hayalleri bir noktada birleşti. Ve şuanda hastalarımız umreye gidiyor."

Hayatları boyunca hep Beytullaha kavuşmanın, Rahmanın evinde ibadet yapmanın özlemiyle yaşadılar. Onların bu hayalini tedavi gördükleri Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi gerçekleştirdi. Zahide eke, 7 yıldır kanser tedavisi görüyor. Henüz 46 yaşında, 4 çocuk annesi. Yaşadığı bu zorlu süreç onu hiçbir zaman ümitsizliğe sürüklemedi. Sabrının sonunda selamete kavuştu. Tedavisini tamamladığı gün acı dolu yıllar yerini, sevince bıraktı. Hastanenin sağladığı umre ziyaneti, onun için sürpriz oldu;

"Işın tedavim bitmişti son günüydü. Işını aldım giderken Arzu hanım aradı inan çok heyecanlandım. Yani dilim tutuldu. Sonra geri döndük. Arzu hanımın yanına geldim hala inanamıyorum, titriyorum böyle. Arzu hanım gerçek dedi,. Doktorlarımın yanına gittim. Kan sonuçların çok iyi dediler. Aşılarımı yaptılar. Ben 5-6 senedir hayalini kuruyordum rabbim burayı nasip buraymış"

Songül Arıcı da oldukça zor geçirdi bu süreci. Bir de eşini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadı. 2 çocuğuyla birlikte verdi mücadelesini. Hem maddi imkansızlıkları hem de hastalığı sebebiyle “hayalini bile kuramadığı” kutsal toprakların hayaline kavuştu; "Çok heyecanlıyım inanamıyorum mutluyum Allah'ım gitmek isteyen herkese nasip etsin. Kanser hastasıyım 4 yıldır ve bir şeyin farkına vardım bu hastalık bana Allah tarafından verilmiş bir nimet olarak görüyorum hastalık geldi geçti misafir olarak onu ağırladım gitti şimdi iyiyim ilaç tedavisindeyim kontrollerim var."

Zahide Eke ve Songül Arıcı, tedaviye olumlu cevap verince aşıları, tetkikleri yapıldı, doktorlarından izin alındı. Önce Medine’yi, ardından Mekke’yi ziyaretleri kapsayan Umre’ye onları, hastane çalışanları uğurladı.

Kutsal topraklara yola çıkmadan önce kanserle mücadele eden hastalara da mesajları vardı; "Stres yapmasınlar mutlu olsunlar herkes kanser hastası olmuyor Rabbim seçerek veriyor herkese üzülmesinler bu bir süreç gelip geçiyor. Sonunda mükafatı var."