Aile İçi Şiddetle Mücadele Paneli

29 Kasım 2017 Çarşamba

Geride bıraktığımız kadına yönelik şiddetle mücadele günü kapsamında Ankara’da Keçiören Müftülüğünce bir panel düzenlendi. Panelde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş “kadına şiddet konusunda asla bir dini dayanak gösterilemez. Müslümanlar olarak kendimizi peygamber efendimizin nezaket, zerafet ve ahlakı açsından gözden geçirmeliyiz” dedi.

Erbaş: Kadına şiddeti reva görmenin dini bir mazereti asla olamaz

Kadına şiddetle mücadele konusunda keçiören müftülüğü bir panel düzenledi. “dini referans bağlamında aile içi şiddete çözüm odaklı bakış” konulu panele Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katıldı; 

"Cinsiyet ayrımına dayalı yaklaşımlarla hareket ederek değersizleştirmenin aşağılamanın ve dahi onlara şiddeti reva görmenin dini bir yönü dayanağı ve mazereti asla olamaz. Şiddetin beslendiği hiçbir referans insani ve ahlaki asla olamaz."

İslam’da kadının önemine ilişkin peygamber efendimizin öğütlerine dikkat çeken Erbaş, müslümanların bu konuda kendilerini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi;

"Rahmet peygamberi efendimiz "sizin en hayırlınız ailesine karşı en hayırlı olandır bende aileme karşı en hayırlı olanım" buyurmaktadır. Fakat ona ümmet olarak iftihar eden müslümanlar olarak kendimizi İslam’ın rahmet ve esenlik dünyası ve efendimizin nezaket ve zarafet ahlakı açısından gözden geçirmememiz gerektiği aşikardır. İnsan onurunu zedeleyen yaşama inanç düşünce ve tercihte bulunma hakkını gaspeden insanlığa tahakküm edici bir düşünceyi dayatmaya çalışan her türlü oluşum yaklaşım ve anlayışla hep birlikte mücadele etmek herşeyden önce insani ve islami bir vazifedir bir ödevdir."

Konuşmaların ardında panele oturumlar halinde devam edildi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı’nın başkanlığında gerçekleştirilen panelde başkanlık müşaviri Mustafa Karataş ve Psikiyatr Mustafa Merter katılımcılarla sohbet etti.

Efekt

//////////

Aile içi şiddetle mücadele paneli

Erbaş: kadına şiddeti reva görmenin dini bir mazereti asla olamaz

 

İsimkj: prof. Dr. Ali erbaş-diyanet işleri başkanı

Haber: fatih türe                kamera: tunç tuğrul