Alaca Camii Küllerinden Doğuyor

11 Temmuz 2018 Çarşamba
Alaca Camii Küllerinden Doğuyor

Balkanların, en önemli Osmanlı eserlerinden biriydi o cami. Ülkenin kültür mirası listesinde yer alıyordu. Sırplar, bölgede İslam'ın izlerini silmek için temeline dinamik yerleştirerek yok etti. Bosna Hersek’teki Alaca Camii, şimdi küllerinden doğuyor.

Bosna savaşında sırplar tarafından tamamen yıkılan cami yeniden badete açılacak

15. Yüzyılın ortalarında Bosna Hersek’in Foça şehrinde inşa edilen ve klasik Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan Alaca Camii, 92-95 Bosna savaşında sırplar tarafından tamamen yok edildi. Sırplar bombalayarak yıkmakla kalmadı, bölgeden Müslüman izlerini silmek amacıyla, caminin taşlarını yüzlerce metre uzakta 2 farklı noktaya gömdüler. 2014 yılında yapılan çalışmalar sonucu taşlara yeniden ulaşılmasıyla Alaca Cami'nin yeniden doğuşu başlamış oldu.

Evlad-ı Fatihan’da ecdada ait eserlerin tarihi ve kültürel anlamının yanısıra manevi bir anlamı da var. Bu sebeple, kendi taşlarıyla yeniden inşa edilecek olan 5 asırlık caminin önemi oldukça fazla. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan ve Bosna’nın incisi olarak adlandırılan alaca camiinin 2019 yılının başında ibadete açılması bekleniyor.