Almanya’daki Cami Saldırıları

30 Eylül 2016 Cuma
Almanya’daki Cami Saldırıları

Almanya’da geçtiğimiz hafta içinde 2 cami ve 1 kültür merkezine yönelik çirkin saldırılara tepkiler sürüyor. Alman İçişleri Bakanı, saldırıyı kınadığını açıkladı; ülkedeki Müslüman Toplum Temsilcileri ise islam karşıtlığının endişe verici bir artış gösterdiğini, siyasilerin ve medyanın önyargıları körüklediğini söyledi. 

Almanya’da son 1 hafta içinde üst üste ırkçı ve islam karşıtı olduğu değerlendirilen saldırılar yapıldı. Önce Bebra kentindeki Ditib’e bağlı Türk-İslam derneğine molotofkokteyli atıldı. Binanın dış cephesinde hasar oluştu. Ardından, Dresden kentindeki Fatih Camii’ne el yapımı patlayıcı atıldı. Saldırıları soruşturan polis, önlem olarak Dresden’deki iki caminin önünde polis bekletme kararı aldı.

İçişleri Bakanı Maızıere: Ülkemizde Böyle Olaylar Görmek İstemiyoruz

Yaşananlar hem alman kamuyonunun, hem de bu ülkedeki müslümanların tepkisini çekti. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, saldırıyı kınadığını açıklayarak, “Ülkemizde böyle olaylar görmek istemiyoruz” dedi. Almanya İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya ise, camiye patlayıcı atılmasının tehlikenin boyutlarını ortaya koyduğuna işaret etti;

“Maalesef son yıllarda müslümanları hedef alan sözlü ve fiziksel saldırılarda bir yükseliş trendi var. Bu da bizi endişelendiriyor. Almanya’da dini kuruluşlara ve camilere saldırılar, din özgürlüğü açışından, Almanya’daki özgürlükler açısından, demokrasi açısından endişe vericidir. Bu konuda acil tedbirler alınması lazım. Alman makamlarının, müslümanların da kendilerini güvende hissetmesini sağlaması lazım…” 

Kızılkaya, siyaset ve medyanın da dilini ve üslubunu gözden geçirmesi, ön yargıları körükleyen açıklamalardan uzak durması gerektiğini söyledi;

“Avrupa’nın her yerinde aşırı sağcı ırkçı partiler yükseliş gösteriyor. Bu endişe verici bir boyuta ulaştı.  Merkezdeki kitle partilerinin de söylemlerini göçmenlerin ve müslümanların aleyhine çevirmeleri çok sorumsuz bir davranıştır. Çünkü akıllı siyasetçilerin toplumun barışına katkıda bulunmaları gerekiyor, olayları ve ortamı yatıştırıcı açıklamalar yapması gerekiyor. Bu konularda endişelerim var.”

Müslüman Toplum Temsilcileri, Acil Tedbirler Alınmasını İstiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı Türk İslam Birliği’nden de artan saldırılara ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada,

"Mabetlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerinin her türlüsünü kararlılıkla, nefret ve şiddetle kınıyoruz. Saldırıların faillerinin Alman Emniyet birimlerince en kısa sürede kanun önüne çıkarılacağını ümit ediyor, böylesine menfur olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz.'' ifadelerine yer verildi.