Türkiye’den Cerablus’a Hayati Destek

29 Eylül 2016 Perşembe
Türkiye’den Cerablus’a Hayati Destek

Türkiye Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terörden temizlenen Cerablus’ta hayatın normale dönmesi için sosyal yardım da götürüyor. Suriyeli minikler Türkiye’nin onardığı bir okulda yeniden ders başı yaptı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle eski bir okul hastaneye dönüştürüldü ve cerabluslulara sağlık hizmeti götürüldü.

Suriyeli Minikler Yeniden Ders Başı Yaptı, Kentte 40 Yataklı Hastane Açıldı

Suriyeli minikler için cerablus’ta yeniden ders zili çaldı. Suriye’nin kuzeyini terör örgütü Daeş’ten temizlemek amacıyla Fırat Kalkanı harekatını düzenleyen Türkiye, Cerablus’a eğitim hizmeti de götürdü. Çatışmalardan zarar gören şehit Sandık Hanavi okulunu, Keçiören belediyesi onardı. Okul yeniden çocuk sesleriyle doldu. Koridorlar, sınıflar boyandı. Her türlü eğitim materyali tamamlandı. Suriyeli çocukları okul sıralarında yepyeni kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri karşıladı. 

Yıllardır ateş altında kalan Cerablus halkı, Türkiye sayesinde bir hastaneye de kavuştu.  Atıl vaziyetteki bir okul binası Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle 40 yataklı bir hastaneye dönüştürüldü.