Arakan'a Sahip Çık

13 Eylül 2017 Çarşamba

Mazlum coğrafyaların elini hiç bırakmayan Türkiye, yurtlarından göç etmek zorunda bırakılan Arakanlı müslümanlar için de devrede. Son olarak, AFAD, Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının iş birliğindeki kampanyadan toplanacak yardımlar, Bangladeş sınırında büyük zorluklarla hayatta kalmaya çalışan müslümanlara dağıtılacak.

Türkiye zulümden kaçan arakanlı müslümanları yalnız bırakmıyor.

Myanmar ordusu, sivil milisler ve milliyetçi budistler tarafından saldırıya uğrayarak katledilen, yurtlarından zor şartlarda göç etmek zorunda bırakılan Arakanlı müslümanların yardımına koşan ülke Türkiye oldu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde "Arakan Kan Ağlıyor, Türkiye Yardım Elini Uzatıyor" yardım kampanyası başlatıldı.

Bu kampanyaya destek vermek isteyenler, tüm gsm operatörleri üzerinden 2868'e "Arakan" yazıp mesaj yollayarak 10 tl bağışta bulunabilecek. Ayrıca online veya banka yoluyla www.arakanasahipcik.org adresinden banka hesap numaralarına bağışta bulunmak mümkün.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Arakan kampanyası da sürüyor. “Arakan’ı Yalnız Bırakma” sloganıyla gerçekleştirdiği kampanyaya destek vermek isteyenler “Arakan” yazıp 5601’e kısa mesaj göndererek 10 tl’lık bağışta bulunabiliyor.

Öte yandan Türkiye Diyanet Vakfı ekipleri, yarından itibaren Bangladeş sınırında bulunan 9 bölgede yardım dağıtımı yapacak; ilk etapta, 3 bin aileye 150 bin dolar tutarında, acil insani yardım ve temel gıda maddeleri ulaştıracak.

TDV, bu süreçteki saha çalışmalarının ardından yapılacak değerlendirmeye göre, ilerleyen dönemlerde gıdanın yanı sıra hijyen ve giyim malzemelerini de kapsayan toplam 650 bin dolar tutarında bir yardım çalışması daha planladı.