Arakan'da Son Durum

14 Eylül 2017 Perşembe

Arakanlı müslümanların içinde bulunduğu dram gün geçtikçe derinleşiyor. Myanmar ordusunun saldırılarından kaçıp Bangladeş’e sığınmaya çalışan Arakanlıları taşıyan teknelerden biri daha battı, 9 müslüman hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler’e bağlı çeşitli kuruluşlardan ise Myanmar hükümetine çağrılar geldi.

Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçan Arakanlı müslümanlara dair acı haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Bangladeş’e sınırına kaçan müslümanların içinde bulunduğu bir tekne Naf Nehri’nde alabora oldu. 9 kişinin cenazesine ulaşıldı. Son verilere göre, Arakan’daki saldırıların başladığı 25 Ağustos’tan bu yana Naf Nehri’nde alabora olan teknelerde hayatını kaybeden müslümanların sayısı 84’e ulaştı.

Bu zorlu yolculuğu sağ tamamlayıp Bangladeş sınırına ulaşmayı başaranlar ise büyük yokluklarla karşı karşıya bulunuyor. Türkiye ise bu noktada devrede. Bangladeş sınırında yığılan ve sayılarının 400 bine ulaştığı tahmin edilen Arakanlılara yardım götüren kuruluşlardan biri Türkiye Diyanet Vakfı. Vakıf, sınırdaki dağıtım için Bangladeş hükümetinden izin aldı ve insani yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladı.

Arakanlıların yaşadığı dramın dünyadaki yankısına ilişkin notlara gelince…

Birleşmiş Milletler, Arakan eyaletindeki müslümanlara yardım dağıtımını engelleyen Myanmar hükümetine çağrı yaptı, “Uluslararası kuruluşların faaliyetlerine izin ver” dedi.

Birleşmiş Milletler çocuklara yardım fonu UNICEF ise, Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan 200 binden fazla çocuk mültecinin risk altında ve yardıma muhtaç durumda olduğunu açıkladı.

Öte yandan, Abd, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa’nın daimi üyeliğini yaptığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün arakan gündemiyle toplanacak; Myanmar'daki şiddet olaylarını ele alacak.

Katliamlara yönelik protesto eylemleri de sürüyor. Eylemlerden biri Almanya'nın başkenti Berlin'deki Myanmar Büyükelçiliği önündeydi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki protestoyu ise lise öğrencileri gerçekleştirdi. Arakanlı müslümanlara destek için yapılan gösteriye, Suriyeli öğrenciler de katıldı.