Arap GazetecilerdenTürkiye'ye Övgü

12 Mayıs 2018 Cumartesi

18 Arap ülkesinden gazeteciler İstanbul’da bir araya geldi… Ülkeleri ve medya üzerine söyleşi yapan konuk gazeteciler Türkiye’nin İslam Dünyasındaki rolüne dikkat çekti. Arap gazeteciler, İslam ülkelerinin birlik içinde hareket etmelerinin engellenmesi için, önder pozisyondaki Türkiye üzerinde, 15 Temmuz darbe girişimi gibi tuzaklar planlandığını dile getirdiler.

Arap dünyasından medya temsilcileri İstanbul’da buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak 18 Arap ülkesinden 60 gazeteci, “Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması”na katıldı. İslam Dünyası olarak önemli bir dönemden geçildiğine dikkat çeken temsilcileri, Türkiye’nin, Dünya üzerindeki tüm Müslümanları yönlendiren ülke olarak rol almasının, dış müdahalelerle engellenmeye çalışıldığı görüşünde.

Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin, uluslararası bir komplo olduğunu ifade eden katarlı gazeteci Cabir El-Harmi, geçtiğimiz yıl Mısır ve bazı körfez ülkelerinin Katar’a yönelik uyguladığı ambargonun de benzer bir müdahale olduğunu söyledi.

Suriye'den El-Arabi El-Cedid gazetesi genel yayın yönetmeni Beşir El-Bekar ise Türkiye’nin son 10 yılda Arap Dünyası’nın sorunlarında etkin rol aldığına dikkat çekti.

İbrahim Ahmet İbrahim ise Sudan Gazeteciler Birliği Genel Başkanı… İbrahim, “İslam ülkeleri olarak daha fazla işbirliği içinde olmalıyız” dedi.

“Türkiye tüm imkanlarını İslam meselelerine destek için seferber etmektedir”

60 gazeteci İstanbul’da Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından "at binenin, kılıç kuşananın" sloganıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Etnospor Kültür Festivali'nin Yenikapı meydanı'ndaki açılış törenine katıldı.