Tunus’un 'Ayn Şerşare' Bölgesi Turistlerin İlgisini Çekiyor

11 Mayıs 2018 Cuma
Tunus’un 'Ayn Şerşare' Bölgesi Turistlerin İlgisini Çekiyor

Şimdi sizi Afrika’ya bir İslam ülkesi olan Tunus’a götüreceğiz ama, siz kendinizi ayda gibi hissedeceksiniz. Hadi fazla abartmayalım, ay olmasa da çok ilginç bir yeryüzü manzarasıyla karşılaşacaksınız.

Ay veya bir gezegen yüzeyi gibi duran bölge Tunus’un Tatavin şehri yakınlarında  bulunuyor. 'Ayn Şerşare' adı verilen bu bölgede kızıl kayalar ve bu kayalardan oluşan tepecikler oldukça ilginç bir manzara oluşturuyor. Kırmızıya çalan kızıl renkli yüzeyde zamanla sular ve rüzgar tarafından aşınmış, kayalar üzerinde oluşan figürler, şaşırtıcı bir coğrafi görünüm kazandırmış.

5 hektarlık alanın ismi de aslında bu manzarayı özetliyor. “Ay’ın Yüzeyi“ demek olan “Ayn Şerşare”, bu görüntüye binaen verilmiş bir isim. Büyük bir mantar gibi görünen kayaların da dikkat çekti bölgeyi ziyaret eden turistler, kendilerini ay'ın yüzeyinde dolaşıyormuş gibi hissettiklerini belirtiyor. Bilimsel tespitler, bu coğrafyanın günümüzden 251 milyon yıl önce başlayıp 205 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen Trias Devri'ne yani Dinozorlar devrine kadar uzandığını belirtiyor.

Yıllardın bilinen bölgeye, yakın zamanda bilimin ve turistlerin ilgisinin arttığı ifade ediliyor. Bu ilgiye paralel olarak da bilim adamları, jeolog ve araştırmacıların çalışmaları da yoğunlaşmış…